139 mede zeer zeker onder de aandacht te worden gebracht. Deze uiterst kundige militaire schrijver zegt dienaangaande het vol gende „Hoewel er geen vermoeidheidsmeter bestaat om de hoegrootheid der menschelijke vermoeienissen gedurende een bepaalden marsch te meten, kan men toch wel ten naastenbij de doorstane vermoeienis schatten." „Volgens Dr, Marey, van de académie de médecine, kunnen kracht en arbeid in de physiologie op dezelfde wijze gemeten worden als in de mechanica." „De weerstand, die de lichamen stellen tegenover de krachten die hen trachten te verplaatsen, is ook hier afhankelijk van de snelheid, die de kracht elk oogenblik aan het in beweging gebrachte lichaam mededeelt. Als de kracht ophoudt te werken, kan men den verrich ten arbeid meten, zoodra men de massa kent en de snelheid waarmede zij is voortbewogen." „Men kan als maat van verrichten arbeid aannemende krachts inspanning, vermenigvuldigd met den doorloopen afstand. Bij mar- schen wordt de krachtsinspanning uitgedrukt door de helft van de massa vermenigvuldigd met het vierkant van de snelheid." „De massa is samengesteld uit een onveranderlijk gewicht, dat van den man, en een veranderlijk gewicht, dat van zijn belasting. Het eerste blijft gedurende den marsch zoo goed als onveranderd." „Bij gelijke snelheden is de belasting de eenige te veranderen factor, en zal de vergrooting of verkleining daarvan een aanmerkelijken invloed op de ondervonden vermoeienis uitoefenen. Als dezelfde man met een constante belasting een meerdere of mindere snelheid moet aannemen, zal de verrichte arbeid afhankelijk zijn van de snelheid van zijn gang." „Deze twee veranderlijke factoren werken echter niet even sterk. De belasting is slechts een toevoegsel aan het lichaamsgewicht, terwijl de snelheid een factor is, die in het quadraat werkt, en daarom ook veel grooteren invloed uitoefent dan de belasting. De berekening wijst er op en de practijk bevestigt het." „Een langzame gang veroorlooft den soldaat het dragen van een vrij groot gewicht. Het lichaam buigt zich en de pas wordt aanmerkelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 150