140 verkort. Het gewicht verzet zich tegen de snelheid. Wordt de man van het geheel of een deel zijner belasting ontheven, dan richt hij zich op en versnelt hij zijn beweging." „Met het oog daarop liet men de ransels achter bij den aanval, bij het beklimmen van sterke hellingen of bij spoedvereischende onder nemingen het is een slechte maatregel, die noodzakelijk werd door de overbelasting(1) „Als het gewicht vermindert naar gelang de snelheid toeneemt, kan de hoeveelheid van beweging of van vermoeidheid onveranderd blijven. Men legt dus met dezelfde hoeveelheid arbeid een grooteren weg af naar gelang men minder behoeft te dragen." „Zoodra daarentegen belasting en snelheid toenemen, vervalt men in bovenmatigen arbeid, afbeuling, afmatting." (2) „Als men bij gelijke belasting en snelheid het lichaamsgewicht als een veranderlijke factor beschouwt, wordt de hoeveelheid van beweging grooter naar gelang de man meer weegt. Groote of zwaar gebouwde menschen worden eerder vermoeid dan middelmatig gebouwde personen. Het is een wel bekend feit, dat de grenadiers altijd minder goede voet gangers geweest zijn dan de jagers! „Intusschen zijn de belasting, het lichaamsgewicht en de snelheid niet de eenige factoren, die invloed uitoefenen op de vermoeidheid over denzelfden afgelegden afstand en bij gelijken duur. Andere oor zaken vermeerderen, niet de hoeveelheid van beweging, maar den verstorenden invloed dier beweging op het menschelijk lichaam. (3) Ze berusten op de gesteldheid der wegen, invloeden van het klimaat, van het weer, enz." „Laat men deze laatste factoren buiten beschouwing, dan kan men aangaande de werking der drie hoofdfactoren nog het volgende con- stateeren „A. Invloed van de snelheid. Een soldaat met een gemiddeld gewicht van 72.5 KG., zonder wapens en bepakking, die 1 KM. in 14 min. aflegt, d.i. 1.19 M. in de seconde, (of 95 pas van 75 cM. in de minuut), verte- (1) Geldt ook zeker voor Indië. (2) Als boven. (3) Werd voor Europa gezegd, doch geldt voor Indië nog sterker.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 151