145 meening eene toekomst en wij zijn, geloof ik, met haar op den goeden weg. Men leert den soldaat spaarzaamheid als men hem het handgeld niet geheel in handen geeft. Het heeft mij ook genoegen gedaan dat in den laatsten tijd de militairen voor Oost-Indië met krijgsmuziek naar de inschepings plaats werden geleid. Dit is passend die menschen hebben, vaak om zeer nobele redenen naar Indië gaande, hun leven voor het vader land veil. Het heeft mij daarom leed gedaan uit de dagbladen te vernemen dat het verleden Zaterdag vertrokken detachement zonder muziek naar het stoomschip werd gebracht. Hebben dan ook die lieden hun leven niet veil voor "Vaderlanden Koningin? Moeten zij, nu de zaak van Lombok bijna achter den rug is, met stille trom als gedeporteerden weggaan Ten aanzien van de artillerie las ik met belangstelling wat de Minister heeft gezegd. Atjeh en Lombok hebben bewezen dat wij niet mogen denken aan vermindering, dat ook het belegeringsgeschut zeer noodig is. Er is geen denken aan vermindering, noch in de Buitenbezittingen, waar wij vaak kleine expeditiën met geschut moeten uitzenden, noch op Java zoolang de politieke toestand daar blijft gelijk die thans is. Ik zal over deze zaak verder niet uitwei den: de Minister begrijpt mij als ik er op wijs, dat de Vorstenlanden nog altijd met een kring van versterkingen zijn omgeven, waar wij artillerie kunnen noodig hebben. Met instemming las ik dat de Regeering voornemens is de genie met eene compagnie te vermeerderen. Ook zeg ik den Minister dank voor de mededeeling, dat hij aan de Indische Regeering de vraag wil onderwerpen, of het nuttig kan zijn de manschappen in hun vrijen tijd in de gelegenheid te stellen, een ambacht uit te oefenen, wanneer zij dat geleerd hebben. Ik heb jaren lang op die zaak aangedrongen, omdat ik reeds vroeger in het werk van Richard Temple heb gelezen dat in Britsch- Indië dergelijke instelling bij het leger bestaat. Het behoeft geen betoog, dat wanneer men den soldaat in zijne vrije uren daartoe de gelegenheid geeft, daardoor spaarzaamheid en onthouding van sterken drank zeer worden bevorderd, en wij daardoor menig geschikt en gezond soldaat meer zullen hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 156