- 4 voornemen zich te goed te doen aan voedsel, dat niet voor hen be stemd is; het ongunstige resultaat met de op die wijze gevoede duiven verkregen laat zich dan ook daaruit verklaren, dat ze allicht geneigd zullen zijn af te dwalen om zich aan djagoeng, rijst of andere gewassen te vergasten. Bij vergelijking van de in de tabel voorkomende cijfers, zou men allicht geneigd zijn aan gemengde voeding de voorkeur te geven. Hierbij moet evenwel niet uit het oog worden verloren, dat aan de Europeesche voeding belangrijke nadeelen zijn verbonden en wel: le. Is het Europeesche voedsel nooit versch, doch altijd eenige maanden oud; 2e. De aanschaffing kan niet in Indië plaats hebben; 3e. De voedingswijze is kostbaarde drie voedingswijzen verhou den zich in dit opzicht als 47: 28: 15|, waarbij natuurlijk de In- landsche voeding de laatste plaats inneemt. Om tegen deze nadeelen op te wegen moesten dus belangrijke voordeelen tegenover de Inlandsche voedingsmiddelen, die altijd versch, gemakkelijk aan te schaffen en goedkoop zijn, aan den dag komen. Het onderzoek hiernaar was een punt van proefnemingen gedurende het jaar 1894, zoowel te Malang als te Atjeh en het resultaat ten opzichte van de gemengde voeding was niet gunstig. Vooreerst werd opgemerkt, dat de duiven neiging vertoonden om van het gemengde voeder eerst de maïs, rijst en gaba uit te kiezen, om daarna de duivenboonen meer als aanvulling te gebruiken. Te Atjeh werden ook de wikken gegeten, te Malang niet, mogelijk als een gevolg van de omstandigheid dat het moeielijk is in eerst genoemde streek versch Inlandsch voer van goede qualiteit te verkrijgen. De resultaten van de genomen vluchtproeven liepen zeer uiteen voor zooveel mogelijk volgt hieronder een overzicht:

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 15