DE MARINIERS OP LOMROK. Het is nog niet lang geleden dat uit de Marinebegrooting van den toenmaligen minister Jansen bleek, welke plannen Z.E. had met het Korps Mariniers. Een inkrimping, een andere indeeling en werkkring werden voorgesteld, welke het resultaat zouden hebben, dat 'sjaars een zekere som op het Korps zou worden bezuinigd. We herinneren ons allen nog levendig, hoe deze plannen van den minister aanleiding hebben gegeven tot geschrijf in couranten en tijdschriften, en tot menig pittig artikeltje. Nog 'levendig staat ons voor den geest de inhoud der brochure van den Gepensionr eerden Generaal-Majoor van Braam Houckgeest, die met zijn flinke, overtuigende woorden veel bijdroeg, om de kamerleden, die uit den aard der zaak niet allen daaromtrent een vaste overtuiging had den, te waarschuwen voor het gevaar dat het eenige in Holland uit beroepsoldaten bestaande Korps dreigde Gelukkig mochten èn officieren èn minderen, én zij, die de Mari niers op prijs weten te stellen, zich over den uitslag verheugen. Er werd in die voor het Korps zoo bange dagen veel geschreven in elk artikel werden de verdiensten van het Korps geroemd en werd het gevaarlijk geacht, in deze dagen van woelingen in de kolomen, een korps goed gedisciplineerde vrijwilligers, die in tijden van nood niet altijd voor het grijpen zijn, in te krimpen. Menige voor de officieren vleiende volzin, menig hartig woord tot de minderen werd toen gesproken. Dat deed ons goed, en als de nood aan den man kwam, zouden wij dat waar maken En de nood kwam, maar wij zouden helaas de gelegenheid tot waar maken niet hebben. De nood was daar, toen in de laatste Augustusdagen de verpletterende tijding kwam van den moord op onze weinig kwaads vermoedende soldaten op Lombok.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 168