168 Ziehier de woorden, voorkomende in „De cavalerie bij het gevecht voor Kota-Toeankoe" (zie N°. 4 van dit tijdschrift) die blijkbaar niet de goedkeuring van den oud-hoofdofficier hebben kunnen wegdragen, ja zelfs zijne verontwaardiging hebben opgewekt. De cavalerie kon door het bestrijkend vuur uit de heuvels de vlakte onmogelijk oversteken en nu stelt de commandant der cavalerie aan den colonrecommandant voor die heuvels goed onder vuur te nemen, ten einde met eene patrouille de vlakte over het minst breede ge deelte naar Tjadé Kedjoeroean te kunnen oversteken. Begrijpt goed, oud-hoofdofficier; de cavalerie kon door het hevige vuur de vlakte niet over, toch wil haar commandant dit probeeren en verzoekt daarom zijnen chef om de heuvels goed onder vuur te nemen. Waarin ligt hier het verkeerde! Werkelijk, de commandant der cavalerie zal niet gezegd hebben: „Majoor, ik verzoek u de heuvels goed onder vuur te nemen!" Yolgens onze bescheiden meening moest de commandant der cavalerie zoo handelen, wanneer dat de eenige wijze was, waarop hij kans zag met eene patrouille de vlakte over te komen. Ook in de door den oud-hoofdofficier zoo gewraakte uitdrukking: „en in front moest worden aangevallen" is het ons onmogelijk het verkeerde te zien. De cavaleriecommandant deed niets meer dan zijn plicht door te rapporteeren, dat volgens zijne inzichten de ligging der stelling van dien aard was, dat alleen een frontaanval mogelijk zou zijn, dus dat de stelling in front moest worden aangevallen. Het rapport was heusch geen bevel! Mijns inziens zeer gelukkig schijnt de colonnecommandant het verkeerde in deze rapporten ook niet te hebben gevoeld en voor de „ontwikkeling der tactische kennis" der cavalerie-officieren is het zeer te hopen, dat zij nooit een colonnecommandant krijgen, die hen in een dergelijk geval het bescheid zoude geven „Mijnheerals commandant der éclaireerende cavalerie stel ik veel prijs op uwe adviezenals die gevraagd mochten wordendoch u overschrijdt niet weinig uwe competentie wanneer u gaat verzoeken de heuvels onder vuur te nemen en gaat rapporteerendat de benting in front moet worden aangevallenzooals door den oud-hoofdofficier zou zijn gedaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 174