166 De in Nederland tot een stroom aanwassende Lombok litteratuur geeft ook nu weer het beeld van zulk een plichtvergeten mensch te aanschouwen. For shame Hun taal wordt later de grondstof voor oproermakers en anarchisten, om de publieke opinie er mee te vergiftigen, en het ware voorzeker het leger wel zoo goed geweest, als aan dezulken nimmer te voren de eer ware gegund geworden, de militaire uniform te dragen. De wijze, waarop veelal de officieren van het leger den militairen dienst, met aanspraak op pensioen, verlaten, laat in hare qualificatie te wenschen over. Vooreerst, dewijl de Gouverneur-Generaal den officier niet uit den militairen dienst, maar als elk ander ambtenaar, uit 's lands dienst behoort te ontslaan. Een ingenieur wordt niet ontslagen uit deu dienst bij de Burger lijke Openbare Werken; een controleur evenmin uit dien van het Binnenlandsch Bestuur, waarom dus moet de officier nu juist ontslag erlangen uit den militairen dienst? Alverder is het niet zonder bedenking, om waar het ontslag van den officier (ook voor den civielen ambtenaar geldt dit) niet oneervol geschiedt, het „eervol" te noemen. Een officier, die op het punt staat wegens aanhoudend wangedrag voor eenen Raad van Onderzoek te verschijnen en eervol ontslag verzoekt, omdat hij ziet aankomen, dat hij binnen enkele weken eenvoudigontslagen zal worden, moet den dienst niet „eervol" verlaten. Het woord „eervol" vloekt ten eenenmale met de manier, waarop hij gediend heeft. Wij hebben officieren gekend, die in de provoost zittende, per te legram eervol ontslag verzochten en het kregen, terwijl alle gegevens aanwezig waren, om hen binnen eenige dagen niet eervol te ontslaan. Zoo ook is er bezwaar tegen het al dan niet „op verzoek" eervol ontslaan. Verreweg de meeste officieren gaan gedwongen de gelederen uit, zeer Y. Eene verbeterde manier van PENSIONNEEREN

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 177