168 Lombok uit een geographisch oogpunt beschouwd, een onbe duidend plekje grond in ons zeer uitgebreid koloniënrijk alleen vraagt de gemobiliseerde barisan niet meegerekend 6 bataljons infanterie en eene indrukwekkende macht aan artillerie, opdat een paar plaatsen op dat eiland vermeesterd worden. De goede oude tijd, dat eene naar Padang van uit Java gezonden versterking van ruim 100 soldaten aan den gewestelijken militairen commandant aldaar gelegenheid gaf, weer aanvallend tegen de Padries op te treden, is voorbij. Waar 30 jaar geleden een Luitenant en 25 infanteristen voldoende sterk waren, om eene operatie tegen den vijand te volvoeren, heeft men thans eene compagnie, zoo niet een bataljon infanterie noodig. De vuurwapenen, die bij duizenden onzer inboorlingen zijn in de plaats getreden voor lans, klewang en kris, hebben dit op hun geweten. Zal de door ons bedoelde noodzakelijke verhooging onzer weer baarheid eenige tonnen gouds vragen aan den anderen kant zal men dan ook al het luxueuse in de Indische huishouding, zelfs het minder noodzakelijke over boord dienen te zetten. Ook dus in het leger. Wil men, om een voorbeeld te noemen, het aantal veld- en berg- batterijen vermeerderen, dan meteen de artillerieluitenants uit de formatie, die op de meest onbeduidende posten een detachement van 10 a 12 kanonniers commandeeren. Onder het minder noodzakelijke durven wij alverder gerustelijk rangschikken het op groote schaal inspecteeren door allerlei auto riteiten, eene zaak, die aan reis- en verblijfkosten duizende guldens kost. Ben afdeelingscommandant wij schrijven wat geschiedenis en vermelden het slechtsopdat het tegenwoordig geslacht er zich aan spiegele inspecteert elf dagen lang een bataljon infanterie te Buitenzorg; een geniekolonel gaat 7 weken lang inspectie houden in Palembang en Deli, een cavaleriecommandant brengt 4 dagen zoek, om anderhalve man en een paardekop in de Vorstenlanden te inspecteeren. Besteedt de een er zooveel tijd aan, omdat hij zoo treuzelt, zoo krenterig inspecteert, vaak tot groote ergernis van de patiënten, een

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 179