171 verlaat, welke hem veelal niet in den weg staan om in het civiele zich eene nieuwe praktijk te veroveren, krijgt levenslang 750. pensioen. Een soldaat, die een paar maanden dient, f 100. Nog dezer dagen ontmoetten wij een gewezen korporaal, die slechts 2 maanden dienst had gepresteerd, daarna 5 maanden lang met „hardhoorendheid" in eene ziekenzaal was verpleegd geworden en daarop gepeusionneerd werddeze gewezen militair was thans zeer goed hoorende en beweerde zelf, dat hij op eene hoogst gemakkelijke manier zich eene wekelijksche gouvernementstoelage van circa 2. had verzekerd, welk pensioen hem bij zijne verdiensten als kleer maker goed te stade kwam. En van dat soort gepensionneerden zijn er velen, die gedurende 20, soms 30 jaar lang van een Staatspensioen profiteeren, omdat zij „een blauwen maandag" militair zijn geweest. Zoo zijn er betrekkelijk ook vele jonge doctoren, die, toen zij zich voor den Indischen dienst verbonden, eenige duizende guldens als gratificatie erlangden en spoedig daarop op de pensionneeringslijst figureerden met een pensioen van f 750.'sjaars, waarvan zij allicht nog een kwart eeuw pleizier kunnen hebben. Tegen zulk eene geldvermorsing nu bestaat ernstig bezwaar. Het legerbestuur doe wijders ophouden het detacheeren van offi cieren bij het Nederlandsche leger, dat sedert de uitvaardiging van het daarop betrekking hebbend Koninklijk besluit van 1871, reeds tonnen gouds gekost heeft. Hoevele officiersgezinnen daarvoor reeds heen en weer de reis naar Europa deden en hoeveel maal duizend gulden louter voor uniform verandering daarvoor werden uitbetaald, is moeielijk meer in cijfers te brengen. En welk nut leverden die detacheeringen voor den Indischen militairen dienst op Voorzeker weinig meer dan daar tegenover stonden de nadeelen, die een gevolg waren van een „ontgroeien aan zijn eigen leger" en die een nieuw acclimatisatieproces voor de in de tropen terugkee renden met zich medebrachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 182