BOEKBEOORDEELING. De Java-oorlog van 18251830 door P. J. F. Louw, kapt. der inf. bij het O. I. Leger uitgegeven door het Bat. Genootschap van Kunsten en "Wetenschappen met mede werking van de N. I. Regeering, le deel. Batavia, Landsdrukkerij en 's-Hage, M. Nijhoff, 1894. Zooals het titelblad vermeldt, is bovenstaand werk, dat ter aankon diging en beoordeeling der Redactie van het I. M. T. werd aangeboden, uitgegeven met medewerking van de N. I. Regeering. Die medewerking heeft bestaan in de vergunning om zoowel de gewone, als de geheime archieven der Algemeene Secretarie en van het D. v. O. te raadplegen, het werk ter Landsdrukkerij te Batavia te doen drukken en last not least den schrijver met behoud van alle inkomsten vrij te stellen van alle diensten, om zich geheel te kunnen wijden aan de studie van het te behandelen tijdvak onzer geschiedenis. Neemt men in aanmerking dat deze vrijstelling dateert van de eerste helft van 1891, dat eerst op het einde van 1894 het eerste deel, bevattende de aanleiding tot den Java-oorlog en de krijgsoperatiën tot eind 1825 het licht heeft gezien en dat het dus nog geruimen tijd duren kan eer ons de bijzonderheden van de gevangen neming van Dipanëgara in 1830 en daarmede het einde van dien oorlog verhaald zullen worden, dan zal ieder het zeker met ons eens zijn, dat de medewerking van de Regeering in deze groot is geweest. Moeten wij bij de beoordeeling der waarde van een werk, waaraan betrekkelijk zulke groote uitgaven ten koste zijn gelegd en waardoor sinds jaren een officier onttrokken werd aan zijn eigenlijken werkkring, met deze factoren rekening houden Wij zullen het niet wagen een en ander tegenover elkander op de weegschaal te leggen, daar wij hier met geen handelswaarde te doen hebben en wat den een uiterst belangwekkend toeschijnt een ander volkomen koud kan laten. Zeker is het intusschen dat de schrijver door zijne

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 184