186 3e. De langzame pas, zijnde de zooeven bedoelde, doch in zijn onderdeelen ontleed, afgebroken of zeer gelijkmatig en langzaam uitgevoerd. „De spierinspanning, die bij dezen pas vereischt wordt, maakt hem „van groote waarde ter verkrijging van een goeden gang en een „mannelijke houding." 4e. De natuurlijke pas, die uitgevoerd wordt op de wijze als hier- voren volgens Dr. Landois aangegeven. „Verlangt men bij het gaan met dezen pas eene opgerichte, niet „waggelende lichaamshouding, eene bepaalde lengte en een regelmatig „tempo, dan wordt hij een oefeningsmiddel dat voor langere en snellere „marschen groote waarde heeft. „In Engeland heeft men met dezen pas in één uur 12.87 KM. „afgelegd, dus 1 KM. in 4.6 minuut. Bedenkt men dat er slechts „bij hooge uitzondering grootere passen dan van 1 M. gemaakt „worden, dan moeten daarbij ongeveer 214 pas in de minuut zijn „gedaan, doch zulke resultaten zijn slechts door langdurige oefening, „groote individueeie geschiktheiden een matige levenswijze te verkrijgen." 5e. De versnelde pas, waarvoor de onder 4e beschrevene de aange wezene is. „Hij oefent op de ontwikkeling der verschillende organen den „grootsten invloed uit en moet om zijne waarde voor de practijk en „als inleiding voor den looppas als een belangrijk oefeningsmiddel „beschouwd worden." De heer van Aken geeft dus voor het gaan vier gymnastische passen, en één natuurlijke pas, die zoowel in staat stelt om groote afstanden af te leggen als om vlug te marcheeren. Voor het Vederlandsche leger wil de heer van Aken echter: le. een pas voor den grooten marsch, vrijgekozen, en geheel afhankelijk van den anatomischen bouw van het individu; 2e- een pas (den onder 4e omschrevene) voor den kleineren marsch en de exercitiën op oneffen terrein 3e. den Duitschen paradepas voor exercitiën uit de recruten-, com pagnies- en bataljonsschool, ook in een matig versneld tempo 4e- he passen onder 3e en 5e omschreven, doch alleen als oefenings middel

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 197