188 De looppas is niet uitvoerbaar met afdeelingen van grootere sterkte dan een bataljon. Een gelijkmatig en geregeld tempo moet daarbij de beste resultaten geven. Men moet zich daaraan houden en een gangsoort kiezen, die niet te snel en niet te langzaam is, en die de troepen gemakkelijk kunnen volhouden. De gewoonte om vóór het in actie treden op versnelling van den marsch te rekenen, moet men laten varen, en die versnelling vooral niet van de troepen vergeD. Het afzenden van een groot aantal officieren, om de verschillende afdeelingen aan te sporen zich wat te haasten, is eene dubbele fout. De heer van Aken is een groot voorstander van de oefeningen met den looppas, dien hij wenscht uitgevoerd te zien met eene lengte van 1 M. en eene snelheid van 180 ongeveer in de minuut. Hij stelt dan ook voor militair gebruik oefeningen voor in: a. het snel loopen, b. langdurig loopen, c. springend loopen, d. storm loopen, e. loopen op de hindernisbaan, f. wedloopen. Uit het oogpunt van den gymnastiekleraar beschouwd, zullen deze oefeningen zeker groote waarde hebben. Yoor het Leger komt mij hunne waarde zeer twijfelachtig voor, zoolang dit niet kan sa mengesteld worden uit keursoldaten, die opgeleid worden door erkend kundige onderwijzers. De heer van Aken streeft m. i. naar een ideaaltoestand, waarvan wij nog ontzettend ver verwijderd zijn. De Indische velddienst noemt den marsch van 18 KM. lengte normaal, en geeft voor Infanterie ter sterkte van 1 bataljon eene snelheid van 60 Meter in vlak terrein, dus van 3600 M. in het uur. Feitelijk marcheert men dan echter veel vlugger, want de 18 KM. worden in 5 uur afgelegd, en eischen dan 30 minuten rust. Men heeft dan de 18 KM. in 4 uur 30' afgelegd en dus geduren de de beweging eene snelheid ontwikkeld van 67 M. in de minuut. Maar er is meer. Denkt men zich de grootst mogelijke regelmaat in den pas, dan kan men, aannemende dat de gegevens van het velddienstvoorschrift gebaseerd zijn op de practijk, en derhalve juist

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 199