8 De moeilijkheden aan het kweeken van bastaarden verbonden, zoo men daarvan althans bijzondere eigenschappen verlangt, zijn vele. „Om eene kruising met goed gevolg in het werk te stellen, moet de „liefhebber het kenmerk of het karakter en de voorname eigenschap pen zijner duiven kennen en acht geven op hunne bestemming. Er „zijn duiven die best schikken voor reizen op snelvlucht of kleinen „afstand, andere passen voor reizen van volharding of van grooten „afstand. Deze beide rassen worden met vrucht onder elkander „gekruist. De liefhebber zal de bekomene kruislingen er van verge lijken met zijn eerste ras, door ze op de proef te stellen en de „voorkeur geven aan deze met welke hij de beste en volkomenste „resultaten bekomt. „De kruising der rassen heeft nog voor doel een bestaand gebrek, „een flauw deel eener duif te herstellen, te verbeferen en te versterken, „door de goede hoedanigheden en vermogens van eene andere; van „daar de noodzakelijkheid te handelen bij uitkiezing. (1) Bij de kruising van Europeesche en Inlandsche duiven was de zaak geheel anders gesteld dan in Europa; immers al spoedig was het gebleken, dat Inlandsche duiven voor postduiven minder geschikt zijn en het gold daarom meer de vraag of de Europeesche duiven door kruising niet te veel van hunne goede eigenschappen zouden verliezen, m. a. w. of er in het gekruiste ras nog genoeg karakteristieke eigen schappen als postduif zouden overblijven om het voor overbrengen van berichten te kunnen gebruiken. De proeven werden op ruime schaal en met verschillende groepen genomen, terwijl de africhting plaats had in de richting SoerabaiaMalang. Het resultaat van 4 groepen is in onderstaande tabel opgegeven: (1) Wittouok. De duivenliefhebberij.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 19