190 zelfs bi] het beste spoorwegnet nog dikwijls langdurige marschen moeten maken, om zich over het oorlogsveld te bewegen, moeten meer hechten aan het afleggen van groote afstanden, aan de z. g. ausdauer het volhoudingsvermogen. Yoor koloniale legers wordt het vlugge marcheeren even goed als het afleggen van groote afstanden, van hoeveel belang beide ook mogen zijn, en hoe gaarne men daarop zou willen rekenen, volkomen beheerscht door de eischen welke het behoud van gezondheid en slagvaardigheid stellen. De aanvoerders van koloniale troepen, die te groote waarde toekennen aan het vlug afleggen van groote afstanden, vermoorden hun soldaten. „Alle oefeningen in het gaan en het loopen der Indische Infan terie moeten dan ook m. i. uitsluitend gericht blijven op het ver krijgen van de grootst mogelijke vaardigheid in het tropische militaire „marcheeren, dat is: in het afleggen van maximum afstanden met „een minimum krachtsinspanning, door eene verzameling menschen „van allerlei slag, groote en kleine, jonge en oude, sterke en zwak ke individuën van Europeeschen en Inlandschen landaard (1). Om dat te kunnen bereiken, moet men zich bij het afleggen van eenigszins groote afstanden uitsluitend bepalen tot het gaan, moet men voor het vlugge gaan eerder naar verlenging dan naar versnel ling der passen grijpen, en moet men bij dat gaan rekening houden met de slingerlengten en daarbij behoorende slingertijden der beenen van de kleinste individuën, hier dus de Inlanders. De nauwkeurige methodische, wetenschappelijke onderzoekingen van de gebroeders Weber gaven voor den Europeaan in Europa bij het natuurlijke gaan de ondervolgende paslengten met daarbij be hoorende passnelheden: (1) Ik zeg dit voornamelijk met het oog op eene voor de oorlogvoering in de tropen samengestelde colonne van combattanten alsmede militaire- en burger noncombattanten, met het oog op de afdeelingen die met den veiligheidsdienst zijn belast, en met het oog op de werkzaamheden, wachtdienst enz., die na eiken marsch nog moeten worden verricht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 201