199 a. met voorovergebogen bovenlijf, rechtopstaand hoofd, gesloten mond en flauw naar achter gebogen armen, zoodanig dat de vuisten ter zijde van het lichaam en ter hoogte van de borst, bijna onmerkbaar tegen dat lichaamsdeel aangedrukt worden, b. met gebogen knieën en onder krachtige vooruitstooting van het lichaam door de spieren der voeten, die dan alleen met de ballen en de teenen op den grond komen. 4e. De uitvoering van den versnelden pas blijve, evenals die van den looppas, bij het verspreide gevecht geheel aan het individu over gelaten de met deze passen te doorloopen afstanden worden een voudig weg zoo spoedig mogelijk afgelegd. Het onderwijs in de passen en het marcheeren behoort ook volgens ons Reglement geheel en al tot de taak der onderofficieren en kor poraals, echter onder controle van officieren, en hoewel bet wen- schelijk zoude wezen dat het in den aanvang individueel werd ge geven, zoo eischt de practijk toch klassenonderricht, dat niet heel veel bezwaar heeft als de klassen slechts zoo zwak mogelijk worden genomen. Bij dat klassenonderricht moet dan getracht worden om den na tuurlijken pas van den burger zoo spoedig mogelijk te veranderen in den natuurlijken pas van den militair. Het is in 't geheel niet noodzakelijk om de menschen daarvoor langen tijd op een gelid te laten marcheeren; de frontmarsch op één gelid toch is beduidend moeilijker dan die op twee gelederen, even goed als de flankmarsch op één gelid moeilijker is dan die op twee, en deze weer lastiger is dan die op vier gelederen. Bovendien hebben de nieuwelingen bij het eerste onderricht behoefte om bij elkander steun te zoeken, en deze voelen zij veel meer bij de opstelling op twee gelederen, dan bij die op één gelid. Zoodra derhalve de manschappen de eenvoudige bewegingen van het halt houden, rechtsomkeert maken in den marsch, rechtsomkeert halt houden, rechtsomkeert aanmarcheeren, rechts- en links uit de flank maken, schuins rechts en schuins links gaan maar even vol doende begrijpen en uitvoeren, zoude ik het eigenlijke onderwijs in den militairen pas en het militaire marcheeren willen beginnen met het grondig beoefenen van den flankmarsch op vier gelederen, om

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 210