211 mandant in Indië van het rechtstreeksch bevel over een onderdeel van het leger worden ontheven en zou het Departement van Oorlog te Calcutta (of te Simla) de uitsluitende tusschecpersoon zijn tusschen het leger en het Indisch Gouvernement. Ook nu gaf de Minister in Engeland, alhoewel zich met de geleverde beschouwingen en voor stellen in hoofdzaak vereenigende, geen machtiging tot het uitvoeren der reorganisatie in haar geheel, omdat die volgens het oordeel van den Secretaris van Staat bij de Wet geregeld moest worden, waartoe op dat oogenblik geen aanleiding bestond (1). Vermits echter de hoofdreden tot het voorstellen van de nieuwe regeling gelegen was in het feit, dat de goede gang van zaken bij het leger belemmering ondervond door het nog bestaan van onderling onafhankelijke diensten bij de drie legers en door het tijdverlies en de onnoodige correspon dentie voortvloeiende uit de omstandigheid, dat de opperbevelhebber geen rechtstreeksche correspondentie kon voeren met de commandan ten der Madras en Bombay legers, zoomede door een te ver door gevoerd stelsel van centralisatie wat de beschikking over de ten behoeve van het leger toegestane gelden betrof, werd de Gouverneur- Generaal in Rade gemachtigd alle diensten, die daarvoor in aanmerking kwamen, tot één te vereenigen en zonder echter aan de bestaande rechten van de Gouvernementen van Madras en Bombay in eenig op zicht te kort te doen - de verhouding tusschen den opperbevelhebber en de commandanten dier legers zoodanig te regelen als het meest in het belang van den dienst zoude zijn. Tevens werd goedgekeurd het door de Indische regeering gedane voorstel om den legercom mandant, de bevelhebbers der Madras en Bombay legers en de Con trollers (2) of Military Accounts het recht toe te kennen om tot een zeker maximum bedrag per maand uitgaven te autoriseeren ten (1) Een wetsontwerp als hier bedoeld, is thans 1894 bij het Parlement inge- diend. Het stelt voor de verdeeling van het leger in vier legerkorpsen, het Noorder-, Wester-, Zuider- en Oosterleger onder luitenant-generaals en het commandement van Birma onder een generaal-majoor. (2) De Controllers of MilAcc. voor wie in het Hollandsch moeielijk eene passende vertaling is te geven, zijn de Chefs der Militaire Comptabiliteit bij de drie legers, speciaal wat betreft het controleeren en verifieeren van alle uitgaven ten laste van het Dep. v. Oorlog, de boekhouding en het samenstellen der jaarlijksche begrooting van uitgaven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 222