227 Aan het reglement 189B ia een geheel nieuw hoofdstuk toegevoegd, getiteld „Das zielgewehr 1888 und seine munition." Een nauwkeurige beschrijving daarvan te geven is hier niet wel mogelijk, waarom in 't kort zij medegedeeld, dat het een geweer Mod. 88 is, ingericht tot kamerschietoefening en wel door inbrenging van een alluminiumbronzen binnenloop van 5 ml. kaliber, Yan voren is dit loopje bevestigd aan den mondingring van den mantel en van achteren door een stalen schroefgedeelte, waardoor 't draaien wordt belet. Een gedeelte van loop en loopmantel zijn weggenomen om het laden mogelijk te maken, een schuif sluit deze opening; het sluittoestel, vooral de slagpin, is eenigszins gewijzigd. Het patroontje bestaat uit een koperen huisje, dat slagsas bevat, een gevet papieren propje en een rond kogeltje. Men moet het patroontje met een soort pincet inzetten, terwijl bij het geweer nog een wisscher behoort. Het kogeltje dringt op 5 M. afstand 5 a 6 mM. in houtde grootste schootsverheid is 80 M. De geweren M/88 die nu door de fabrieken worden afgeleverd, zijn alle voorzien van een eenvoudige wijziging, waardoor gassen, die achterwaarts zouden kunnen ontsnappen, afgevoerd worden en geen letsel aan de oogen kunnen veroorzaken. Het is door den tijd gebleken dat de loopen der geweren zeer goed voldoen en zeer weinig uit branding en dergelijke misvormingen vertoonen. België. Tot gebruik bij het onderdrukken van opstanden is voor het geweer M/89 7.65 mM. kaliber een kartetspatroon uitgevonden, om op kleine afstanden meerdere projectielen met minder moorddadige gevolgen tegen de oproerlingen te kunnen schieten. Dit projectiel berust dus op hetzelfde denkbeeld als de „strike patroon" van den overste Schmidt, directeur der wapenfabriek te Bern, die voor de met het Cadetten-Yetterli geweer M/1870, kaliber 10.4 mM., bewapende Gendarmerie in het kanton Neuchatel een kartets patroon samenstelde, waarbij de kogel (20.4 gr.) vervangen werd door vier korte projectielen, gescheiden door bordpapieren schijfjes, en omgeven door een papieren huls. Zoodra zulk een projectiel den loop verlaat, verspreiden de stukken zich en hebben op 100 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 238