280 - hebben doorgezet, waaruit deze opmerker besluit dat men moeielijk tot een kleiner kaliber over kan gaan dan 6.5 mM., zijnde het kaliber van het geweer Daudeteau, van het te Steijr samengestelde geweer Mannlicher en van het geweer te ChaloDS beproefd. Het 6.5 mH. geweer van den kapitein de Monbrison zou een samenstelling zijn van le. den Engelschen loop, 2e het staartstuk en den grendel van het Fransche geweer M/86, 3e. het repeteermechanisme Mannlicher, 4e. de lade van het Zwitsersche geweer M/89. Een tweede werk is in 1894 uitgegeven te Parijs, getiteld „Les armes de petit calibre, fusils en essai et en construction, par Monbrison. Hierin komen nadere gegevens voor omtrent het geweer Daudeteau. De grendel is gelijk aan dien van het Lebelgeweer 1886, maar verbeterd door een zeer eenvoudig en goed werkende pal. Het magazijn vormt één geheel met den beugelkrop, is geschikt tot opname van vijf patronen en bevat den aanbrenger, die uit twee armen en twee veereu bestaat. Buitendien bevat het magazijn twee met het staartstuk verbonden veeren die dienen om de patronen vast te houden. De inrichting om af te trekken heeft twee drukpunten en wordt door een spiraalveer bewogen. De uitwerper bestaat uit een loodrecht geplaatste tap met een spiraalveer, die hem onder den grendel vasthoudt en hem noodzaakt, in de uitboring voor den rand van de patroon te treden en de ledige huls uit te werpen. De lade bestaat uit één stuk, de loop wordt van den grendel tot den onderband door een handbeschermer omgeven. Van de van veerend staalblik gemaakte patroonhouders bestaan twee soorten. Bij het eerste systeem worden de patronen door den houder geheel omgeven aan bodem en kogeleindedeze houders worden in het staartstuk geplaatst en door den druk van den duim in 't magazijn gebracht. Bij de tweede soort worden alleen de bodems van de patronen door den houder omvat, de achterzijde van den houder vormt een veer. Het inbrengen heeft op dezelfde wijze plaats. Bij gevuld magazijn zijn de aanbrengerveeren gespannen, de linker-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 241