231 veer belet het loodrecht naar boven gaan van de bovenste patroon, de rechter dat van den daaropvolgende. De bodem van de bovenste patroon, die even buiten het magazijn uitkomt, wordt bij het voor uitschuiven van den grendel gepakt en de patroon op haar plaats in den loop geschoven. Wanneer men nu den knop van den grendel naar rechts beweegt, dan drukt de nok die zich achter aan den grendel bevindt op den kop der rechtsche veer en schuift haar naar rechts, zoodat de tweede patroon naar boven kan komen en wel zoover dat zij tegen den rechten kant van het staartstuk, de linkerveer en den onderkant van den grendel komt, zoodat zij nu in de plaats is waarin de bovenste patroon was. Men kan het magazijn vullen patroon voor patroon, doch ook alle vijf te gelijk, hetgeen zeer gemakkelijk is, daar men nu bij gedeeltelijk ledig magazijn kan bijvullen. Het nut der twee veeren van den aanbrenger is van groot belang, daar zij het opkomen van een patroon beletten, wanneer de voorgaande niet op haar plaats in den loop is. Uit het werk van den kapitein de Monbrison zien wij alleen nog dat de aanvangssnelheid van het geweer Daudeteau 6 mM. 825 M. is. Of hier V25 of Y0 bedoeld is, wordt niet gezegd en aangaande schoots- tafels niets medegedeeld. De Franschen beschouwen hunne wijze van sluiting van het Lebel- geweer als de beste en de Monbrièon vermeldt dan ook dat Daudeteau dezelfde sluiting genomen heeft, aangezien deze reeds tien jaar recht van bestaan heeft. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, is dit eene uitvinding van den ingenieur Berthier. Aan het slot van zijne verhandeling zegt de Monbrison nog het volgeade „Het 6 mM. geweer bestaat, wij hebben er mede geschoten, de aanvankelijke snelheid van het 7 gram zware projectiel is 825 M. Uit berekeningen gegrond op de verkregeu verheffingen op de mid delbare afstanden, zou de bestreken ruimte tot 1200 M. loopen. Een eisch voor een oorlogswapen is, dat de bestreken ruimte op de kleine afstanden zeer groot is, maar tevens moet een goede uitwerking op groote afstanden verzekerd zijnmet een licht projectiel is aan deze laatste voorwaarde moeilijk te voldoen. Met een metaal als lood is het onmogelijk, een projectiel te maken van zeer klien

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 242