284 verandering. Die hitte is zoo groot dat er gevaar bestaat voor ont branding van de volgende patroon, wanneer die niet direct wordt verschoten. Deze verhitting is oorzaak dat de gasdruk vermeerdert. Door deze en nog meerdere nadeelen van het Cordiet komt het weerstandsvermogen van het geweer, aanvankelijk gesteld op 4 a 5000 schoten, nu op 2 a 8000. Het resultaat van de genomen proeven om den invloed van de warmte op het Cordiet te bepalen, kan eerst in dit jaar verwacht worden. In het voorjaar van 1893 heeft men de Martini-Henry geweren kaliber 11.43 mM. voorzien van een nieuwen loop volgens het systeem Lee-Metford, zoodat men in oorlogstijd niet afhankelijk is van tweeërlei munitie. Yolgens het tijdschrift „The broad Arrow" heeft de Generaal Tweedie een projectiel gemaakt, dat veel vernielender uitwerking heeft. Dit projectiel is door een mantel van hard metaal omgeven en van voren open, het is gevuld met lood dat er in geperst en vast- gesmolten is, waardoor een naakte looden punt gevormd wordt, die conisch is bijgewerkt. Doordat het projectiel van achteren gesloten is, kan er een groote achterwaartsche druk op uitgeoefend worden, terwijl de weeke punt uitzet bij het treffen van een hard doel. Niettegenstaande de weekheid is het indringings^ermogen zeer groot. De vorm van het projectiel is oorzaak dat het voor drie kwart der lengte in de trekken dringt. Dit projectiel schijnt beter indringing8vermogen te hebben dan het bestaandeook ten opzichte van schuinstaande doelen, waarlangs het bestaande projectiel afglijdt en veel onregelmatiger gaten vormt. Ook bij het treffen van torpedo booten is dus het nieuwe projectiel in het voordeel en eveneens door de grootere uitwerking op cavalerie. De cavalerie in Engelsch-Indië is voorzien van karabijnen 7.7 mM enkellader, daar men dit voor afgezeten ruiters voldoende acht. Italië. Behalve de 1625000 Yetterli repeteergeweren en de 1580000 enkelladers, heeft Italië 75000 Mannlicher Carcano geweren van 6.5 mM. kaliber, die reeds aan de troepen verstrekt zijn. In voor raad zijn 25000 dier geweren, terwijl per maand 11000 stuks door de

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 245