236 zich verschillende gebreken voor bij het aanvoeren der patronen en het uithalen der hulzen, welke door verandering der constructie groo- tendeels werden weggenomen. Ook de repeteerpistolen van Dormus werden beproefd en wel 3 soorten die in ladingswijze verschilden. De magazijnen waren voor 6 (later ook voor 5) patronen, en de lading bedroeg 0.8 gr. zwart kruit. Ook hier deden zich gebreken voor; de proeven worden echter met beide soorten voortgezet. 4e. Proeven met patroonhulzen en ramen van Alluminium. Deze proeven zijn tot nog toe niet naar wensch geslaagd, het hier mede beoogde doel was het munitiegewicht te verminderen. 5e. Proeven tot het verkrijgen van oefeningsmunitie voor de schiet- plaatsen voor elementaire oefeningen Ten einde te verhinderen dat de omgeving der schiet plaatsen door ricocheteerende projectielen onveilig wordt gemaakt, werd getracht een daarvoor geschikte munitie te vervaardigen. Hiertoe werden bij de normale lading van 4 gr. geweerkruit M/1886 twee soorten van twee kaliber lange hardlooden projectielen gebruikt. De een had een gewicht van 7.3 gr. en een perkamenten omhulsel, de ander woog 7.6 gr. en was voorzien van een stalen mantel, die over het cylindrische gedeelte reikte. De snelheid dezer projectielen was respectievelijk 647.6 en 627.7 M. De trefkans van het eerste projectiel bleek onvoldoende; echter werd geen aanlooding in de trekken waargenomen. De trefkans van het projectiel met stalen mantel was tot 400 pas zeer goed, maar op 500 en 600 pas niet voldoende. Gedurende de proeven bij de schietschool, moest de schietbaan bij gebruik van deze munitie toch nog tot op 800 passen achter den kogelvanger worden afgerasterd en is dit vraagstuk nog niet kunnen worden opgelost. 6'e. Beproeving van een geweeraffuit afkomstig van de Waffen- und maschinenfabriks Aktiengesellscliaft te Budapest. Deze geweeraffuit is in hoofdzaak een parallelogram saamgesteld uit meerdere, om bouten draaibare stukken en stangen, terwijl door een aan de achterste stang aangebrachten handel, het toestel met in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 247