241 de te groote verhitting in het nog geopende geweer, een patroon af, hetgeen gevaar voor den schutter opleverde en ook dikwijls het geweer beschadigde. Ook bij de Maxim mitrailleuse deden zich vooral bij het laden vele gebreken voor, welke meestal niet te verhelpen waren door omwisseling van het sluittoestel. De overste Ridder van Puschka heeft een Arreteer-inrichting uitgevonden, welke na de uitwerping van de laatste huls, het sluiten van den grendel, vóór dat het magazijn gevuld is, tegengaat. Hierdoor wordt voorkomen dat door de opwin ding van het gevecht onbewust de beweging van laden wordt verricht, nadat de patronen van het magazijn verschoten zijn. Men tracht ook de patroonramen of houders lichter te maken door de zijwanden zoodanig uit te snijden dat de houder meer van een raam krijgt. De patroonhouder voor de Oostenrijksche geweren b.v. is 19 gram zwaar. Een man die met 100 patronen is uitgerust draagt 20 X 19 380 gr. (5 patr. per houder) aan dood gewicht mede; hierbij komt nog 230 gram voor de verpakkingsdoozen. Ook is in beproeving eene inrich ting waardoor het schot slechts kan afgaan bij de verheffing die bij het gebruikt wordende vizier behoort. De horlogemaker Brausewetter te Szegedin heeft nl. een raderwerk uitgevonden, dat gesteld voor een bepaald vizier, een toestel in beweging brengt, wanneer de verheffing overeenkomt met dat vizier dit toestel doet het schot van zelf afgaan. Het voordeel van zulk eene inrichting is zeer groot, want er wordt door voorkomen, dat troepen die over andere moeten heenschieten, deze treffen. In het begin van 1893 is een 6.5 mM. geweerstelsel Mannlicher in beproeving genomen, dat door den terugstoot weder tot vuren gereed werd gemaakt. Alhoewel de uitkomsten zeer voldeden, is het voor oorlogsgebruik nog niet voldoende gebleken. De vuursnelheid zou 120 schoten per minuut zijn. Alle deze gegevens zijn uit het tijdschrift „Reichswehr 1893" overgenomen. Bumenië. Reeds vroeger is over het 6.5 mM. geweer M/1892 gesproken; de

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 252