264 My wil het zoo voorkomen, dat de beoordeelaar, de waarde van mijn werk buiten rekening latende, het een heuglijk feit had kunnen noemen, dat eindelijk in Ned.-Indië de deuren van de schatkamers der historie wat wijder geopend zijndat men hier het voorbeeld heeft gevolgd door Nederland gegeven, waar de behoefte aan krijgshisto rische studiën reeds lang werd gevoeld, en zij die zich op dat gebied bewogen, werden aangemoedigd. Wil men zich hiervan overtuigen, dan neme men kennis van een in „De Militaire spectator" (1) opgenomen artikel van de hand van den tegenwoordigen Directeur der Hoogere Krijgsschool in Nederland, den Majoor M. H. J. Plantenga, getiteld „Een Nederlandsch stafwerk," waarin de wordingsgeschiedenis wordt geschetst van het door den Kapitein van den Nederlandschen Grene- ralen Staf E. H. A. Sabron geschreven en voor rekening van de Kon. Mil. Academie uitgegeven werk, „De oorlog van 179495 op het grondgebied van de Republiek der Yereenigde Nederlanden." Ook kan men hoofdstuk YIII van de Nederlandsche Staatsbe- grooting der laatste jaren opslaandaar zal men onder art. 20 een post vinden voor nasporingen en studiën op het gebied der Neder landsche krijgsgeschiedenis. Yerlangt men te weten hoe de Kon. Academie van Wetenschappen denkt over de studie der krijgsgeschiedenis zoowel van Nederland als van Indië, men raadplege de „Verslagen en Mededeelingen dier Academie, (2) afdeeling Letterkunde, de jaargangen 1858, 1859 en 1894. In laatstgenoemden jaargang lezen wij„Met voldoening mogen de ondergeteekeoden [de hoogleeraren P. L. Muller en P. J. Blok] diensvolgens constateeren, dat ook te onzent de beteekenis der krijgs geschiedenis, zoowel voor de legerinrichting als voor de militaire kennis van ons land en van Nederlandsch-Indië in het algemeen, meer en meer wordt gevoeld." (1) Jaargang 1892, No. 7, bl. 450. (2) Zie ook de Vertalingen en Overdrukken der Ver. tot beoefening der Krijgs wetenschap. Tweede serie, I. Levensbericht van Jan Willem (Willem Jan) Knoop door den Generaal-Maj. P. M. Netscher, bl. 13 en 14.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 275