265 Eu wil men eindelijk, om tot ons onderwerp terug te keeren,een pleidooi lezen voor de beoefeuiug der Indische krijgsgeschiedenis, men leze in „De Militaire Spectator" van 1894, het stuk van den len Luitenant G. Nijpels getiteld: „De krijgsgeschiedenis van Indië en het onder zoek der archieven." Ik meen dus gerechtigd _te zijn, Heer Redacteur, te verklaren de belangstelling in onderzoekingen op het gebied der krijgshistorie is warm. Uit het overige gedeelte der beoordeeling blijkt, dat de criticus met mijn werk, hoe lang het dan ook op stapel moge hebben gestaan, ingenomen is. Alleen in één opzicht en hier raak ik de corde sensible van zijn stukje niet, hij acht mij nl. onbevoegd tot het uitoefenen van critiek. Wel mag ik de verschillende historische bescheiden opzoeken en rangschikken alsof voor dit laatste alleen niet een zekere critische aanleg noodig is maar verder heb ik die stukken slechts aan elkaar te rijgen, wantde lezer zal zelf wel de noodige gevolgtrekkingen maken. Hier wordt een theorie verkondigd, die een nadere overweging ten volle waardig is. Gelukkig kan ik mij ook bij het bespreken van dit onderwerp op het oordeel van autoriteiten beroepen. Ik behoef daartoe slechts enkele zinsneden aan te halen uit een rapport, dat in de eerste helft van het jaar 1892 werd opgesteld door den Hoogleeraar te Leiden, Dr. R. J. Fruin, wien het eerste deel in manuscript ter beooideeling werd aangeboden. In dit rapport komt de volgende passage voor„het groote publiek, dat in het lezen van wel geschreven boeken zijn behagen zoekt en de moeite aan het vormen van voorstellingen verbonden, liefst over laat aan den auteur, zou (instede van de ellenlange rapporten door den schrijver ingelascht) zeker de voorkeur gegeven hebben aan een goed gestyleerd en doorloopend verhaal in de eigen woorden van den auteur." Aan de laatste opmerking kwam ik bij het herzien van het eerste deel zooveel mogelijk tegemoet, en ik heb het oordeel van Prof. Fruin dan ook alleen aangehaald om te doen zien Heer Redacteur, Dl. I, 189C. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 276