266 hoe deze geleerde over het formuleeren van een oordeel door het groote publiek denkt. Uw beoordeelaar zal het mij zeker wel ten goede willen houden, dat ik hem althans zoolang ik hem niet ken als specialiteit beneden dien Hoogleeraar stel. Ten overvloede verwijs ik nog eens naar het hiervoren vermelde artikel van den Majoor Plantenga. Deze betreurt het, dat de schrijver van „De oorlog van 1794-95, enz." voor de juiste beoordeeling van dien oorlog alleen „den weg heeft gebaand", en zou de voorkeur gegeven hebben aan een „meer critischen vorm." Zoo ziet men, dat er op het stuk van critiek uitoefenen en zijn oordeel formuleeren, mannen van gezag zijn, die mijn opvatting volkomen aeelen. En hoe eindelijk de tegenwoordige Voorzitter der Vereenigingiot beoefening van de Krijgswetenschap, deGeneraal-Hajoor P. M. Netscher, denkt over de wijze waarop eenig werk behoort te wor den beoordeeld, lezen wij in het hiervoren reeds door mij vermelde levensbericht van den Luitenant-Generaal Knoop. Daar staat ergens(1). „In zijne kritiek over de door hem besproken werken of regeerings- maatregelen was Knoop nimmer afbrekend of bits, maar steeds, ook bij ongunstige beoordeeling, opbouwend en hoffelijk, met eerbiediging der opinie van andersdenkendende persoon van den gekritiseerde bleef altijd ongemoeid, en slechts de zaak werd door hem behandeld(2). Dit wat betreft het vormen van een oordeel door het groote publiek door den beoordeelaar „de lezers" genoemd en het reent, beter de plicht, van den schrijver om critiek uit te oefenen. Erger is het gesteld met de praemissen, waarop hij de uitspraak baseerde, dat mijn critiek niet gewenscht wordt, omdat ik tot het vellen daarvan onbevoegd moet worden geacht. Waarom acht hij mij onbevoegd? Omdat ik slechts een gewonen cursus" (2) voor officier heb gevolgd, en zoowel op politiek als krijgskundig gebied nog geene gelegenheid heb gehad om eenige ondervinding op te doen. (1) Blz. 23. (2) Ik cursiveer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 277