16 Zij kan haar vuur reeds openen op afstanden, die de grens van het menschelijk gezichtsvermogen verre overschrijden en op doelen, die alleen met het gewapend oog zijn waar te nemen. De vernuftige inrichting van vuurmond en affuit, welker bedieniug een belangrijke verdeeling van arbeid gedoogt, is oorzaak, dat de artillerie haar vuur met veel grooter juistheid kan afgeven dan de infanterie, terwijl ook de waarneming der uitwerking veel gemakke lijker is, iets, waarvan bij het laatstgenoemde wapen slechts onder zeer gunstige omstandigheden sprake kan ziju. Dit stelt de artillerie zelfs in de gelegenheid, om waar de gevechtstoestanden dit mochten vereischen, haar vuur ook over de andere troepen heen op den te genstander te richten. Zij is dus bij uitnemendheid liet wapen voor hel gevecht van verre. De kracht, die de artillerie dientengevolge kan ontwikkelen, wordt nog belangrijk verhoogd door het groote indringingsvermogen, de aanzienlijke kogel-en scherfwerking, alsmede door het vernielend en brandstichtend vermogen harer projectielen. De artillerie is in zekeren zin aan hare opstellingen gebonden, van waar zij de andere wapens de zoo noodzakelijke ondersteuning moet verleeuenzij kan dus niet, zooals deze, aanhoudend voorwaarts dringen, warneer het gevecht een gunstigen loop neemt en mag in nog veel geringere mate, zonder daartoe bekomen last, den strijd ontwijken, wanneer een ongunstige keer in de gevechtsomstandigheden intreedt, en dit laatste, omdat de artillerie, zonder het vertrouwen der andere wapens te schokken, niet dan bij hooge uitzondering uit het gevecht teruggenomen wordt. „Die Artillerie bildet die Baugerüste der schlachtordnung." De moreele werking van het artillerievuur is namelijk niet minder groot dan de materieele. Waar haar machtige stem op het gevechts- veld spreekt, boezemt zij den tegenstander ontzag in en verhoogt zij den moed der eigen troepen. Zoowel met betrekking tot vuurwerking als beweging is de artillerie in hooge mate afhankelijk van den vorm, de bebouwing en de gesteld-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 27