I 271 verder volgen; het zou slechts tot de conclusie leiden dat wij te „dien opzichte volmaakt hetzelfde gevoelen zijn toegedaan. Alleen „wijk ik in een opzicht van hem af. In aanmerking nemende dat „uit eene bestudeering van den Java- oorlog zooveel leerrijks te putten valtzoowel voor den officier als voor den besturenden ambtenaar in het algemeenvind ik niet, dat de verkoop van slechts 52 exem plaren buiten die welke gratis verstrekt zijn van groote „belangstelling getuigt." „Mijn oordeel, dat de schrijver beter hadde gedaan zich van critiek „te onthouden, wordt door zijne aanhalingen volstrekt niet weêrlegd. „Prof. Pruin toch bespreekt uitsluitend de wijze waarop de daadzaken, „willen deze het groote publiek boeien, moeten worden verhaald, „zonder zich er over uit te laten in hoeverre het wenschelpk is, die „daadzaken te beoordeelen, terwijl het te betwijfelen is of de Majoor „Plantenga aangedrongen zou hebben op een meer critischen vorm, „wanneer hij een minder bevoegd beoordeelaar dan den kapitein van den „Nederlandschen Generalen Staf Sabron voor zich hadde gehad. En „wat het citaat van den Generaal Netscher betreft, dit houdt evenmin „een oordeel in omtrent het al of niet wenschelijke eener uitoefening „van critiek en dit is hier toch het punt waaromtrent verschil van „opinie tusschen ons bestaat." „Ook de weerlegging van mijn beweren, dat de Heer Louw in „deze niet de aangewezen persoon was, om als onderwijzer op te „treden, omdat hij eenen gewonen cursus van officier heeft gevolgd „en zoowel op politiek als krijgskundig gebied nog geen gelegenheid „heeft gehad om eenige ondervinding op te doen, heeft als zoodanig „niet de minste waarde, daar hij in beschouwingen daaromtrent treedt „na eerst mijne woorden uit hun verband te hebben gerukt. Een ieder „toch zal het opvallen dat ik die onbevoegdheid niet baseer uitsluitend „op de omstandigheid dat schrijver destijds eenen gewonen cursus „heeft gevolgd dit zou met recht eene ongerijmdheid genoemd „mogen worden maar dat ik die woorden gebezigd heb in verband „met de weinige gelegenheid om zich daarop op krijgsüuudig gebied „te bekwamen". „Dat hij de laatste 10 jaren hard gewerkt heeft wil ik gaarne gelooveu „immers gedurende zijn verlof' wegens ziekte in Nederland heeft hij

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 282