290 minder zwaar is dan dat voor de Infanterie, het niet verder kan brengen dan kapitein? Dit zou niet alleen onbillijk zijn, maar ook 's lands belang kan door zoo'n maatregel niet gebaat worden De betrekking van kwar tiermeester is in den laatsten tijd toch al minder aanlokkelijk gewor den, daar bij eene vrij groote vermeerdering van verantwoordelijk heid de inkomsten aan die betrekking verbonden verminderd zijn. Wanneer men nu ook nog de kansen op het maken van eene redelijke carrière geringer maakt dan bij de wapens, is het duidelijk dat alleen zij bij dien dienst zullen overgaan, die nergens anders terecht kunnen komen. Het behoeft wel geen betoog dat het op deze wijze aanvullen van een korps officiereu aan ernstige bedenking onderhevig moet zijn. Van harte hopen wij voor de betrokkenen, die in de nu gepubli ceerde regeling niet anders kunnen zien dan dat hun carrière ten zeerste bedreigd wordt, op eene betere toekomst. Dit wat de belangen der personen betreft; beschouwen wij nu de besproken bepaling uit het oogpunt van het belang van den dienst. In de eerste plaats doet zich dan Je vraag voor Is een opleiding aan den intendance-cursus noodig voor de behoor lijke vervulling van de diensten, die tegenwoordig van een intendant bij het Indische leger worden gevraagd? Op die vraag antwoorden wij beslist „neen". Voor de dienstendie door onze intendanten verricht worden, is bedoelde opleiding niet alleen niet bepaald noodigmaar zij is hun daarbij nagenoeg in het geheel niet van nut. Wij aarzelen niet deze stelling, die misschien een weinig boud klinkt, uit te spreken, en betwijfelen het ten zeerste of één onzer collega's iets weet aan te voeren uit de diensten, die hij heeft moeten verrichten, waarbij hij van het geleerde aan den intendance-cursus partij heeft kunnen trekken. Maar waartoe dient dan die geheele opleiding? zal men vragen. Naar onze meening nagenoeg tot nietszij is eenigszins een imitatie van die voor het Nederlandsche leger, maar past bij onze tegenwoor dige inrichting der legeradministratie in het geheel niet! Het is er echter verre van, dat wij het denkbeeld zouden voorstaan

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 305