293 „openstond, om door het doorloopen van de studiën aan de Hoogere „Krijgsschool naar eene plaatsing bij de intendance te dingen en bij „welslagen de hoogere rangen deelachtig te worden. De Minister „heeft er verder op gewezen, dat aan de intendanten zonder bezwaar „een deel van de korpsadministratie kan worden opgedragen, en me degedeeld dat hij om finaneieele redenen geen vrijheid vindt om noode- „looze betrekkingen in het leven te roepen en enkel en voornamelijk, „met het doel om aan de kwartiermeesters, die om welke reden ook „geen plaats konden vinden bij de militaire intendanten, de gelegen heid te verschaffen tot het verkrijgen van hoogere militaire rangen „dan de reeds bestaande, terwijl hij er ten slotte op heeft gewezen, „dat de tegenwoordige hoofdofficieren der intendance allen afkomstig „zijn uit de rijen der kwartiermeesters. Wat is nu de tegenwoordige „toestand, wat was die vroeger Vroeger waren in ons Leger de „kwartiermeesters en de intendance gescheiden, maar alleen in naam, „niet wat hun werkkring betrof, want de intendance had toenmaals „de controle over de comptabiliteit. Later, tengevolge van den lang- „durigen vredestijd zijn die beide wapens (diensten) ineengesmolten, „maar na den oorlog van 1870 is men tot het bewustzijn gekomen, „dat de intendance in oorlogstijd van het grootste belang was en „dat het niet aanging om de intendanten, naar ouderdom van rang „uit de kwartiermeesters te nemen om daarvan agenten te maken „van het Ministerie van Oorlog, voor zooveel aangaat de comptabili- „teit, dat integendeel de intendant moest zijn legerverpleger in den „vollen zin des woords". Ongelukkigerwijze schijnt hij bij wijze van résumé zijner rede gezegd te hebben „De intendant moet niet anders zijn dan legerverpleger; legerver- „pleging en comptabiliteit gaan niet samen; de opleiding is er niet naaren biedt hierdoor zijn tegenstanders een zwak punt in zijn be toog, waarvan de Heer de Sauvage niet verzuimd heeft partij te trekken, door er op door te gaan, alsof dit het hoofdargument was waarom verpleegdienst en comptabiliteit gescheiden behoorden te zijn- Het spreekt echter wel van zelf, dat dan voor de hand zou liggen de op leiding te veranderenWat echter in diezelfde rede even te voren wordt gezegd: dat de ondervinding der nieuwere geschiedenis geleerd Dl. II, 1895 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 308