296 in eene beoordeeling omtrent X vermeld wordt dat hij bedreven is in warenkennis, om 15 jaar laterals deskundige in dat vak op te treden! Wanneer eerstgenoemden hun tijd moeten besteden aan andere werk zaamheden en de Heer X zoolang niet in de gelegenheid is zich op het gebied der warenkennis te bewegen, dan is noch het voorgeschre- vene in die instructiën, noch de beoordeeling van X van eenige waarde. En een ieder weet wel dat in werkelijkheid de intendanten, die tegelijk met comptabiliteit en verplegingsdienst zijn belast, alleen aan de administratieve werkzaamheden hunne volle aandacht kunnen wijden. En dit is natuurlijk, want behalve dat ieder foutje in een rekening wordt gesignaleerd, leert de ondervinding, dat waar in Indië een en dezelfde persoon belast is met administratieve zoowel als technische werkzaamheden, de eerste hem meestal bijna geheel in beslsg nemen. Is dit in algemeenen zin waar, zooveel te sterker is dit het geval, wanneer die administratieve werkzaamheden 's lands comptabiliteit raken, waarvoor een nooit verzadigde rekenkamer steeds meer papieren vraagt en den doolhof van bepalingen steeds vergroot. Maar het voornaamste nadeel, aan dit samenvoegen der beide be doelde onderdeden verbonden, is wat wij hierboven reeds met een enkel woord releveerdenvoor het administratieve gedeelte is het niet- voor het technische is het wel noodig dat eene speciale opleiding vooraf ga. Zooals onze tegenwoordige regeling is, moet men of voor een groot aantal personen die opleiding bekostigen, of een gedeelte der functionnarissen is minder goed voor haar taak berekend. Men scheide daarom het personeel der intendance in dat van den administratieven- en dat van den technischen dienst. De administratieve tak van den intendance-dienst behoude dan het werk wat tot nog toe in werkelijkheid door onze intendance verricht wordt, en men ontheffe deze van dat gedeelte, wat nu in naam tot haar taak behoort, namelijk toezicht op de verpleging van den troep en het bestudeeren van de hulpbronnen van het land. Deze werk zaamheden wenschen wij opgedragen te zien aan de officieren van den technischen dienst, die daarvoor eene speciale opleiding hebben genoten. Wij achten het noodig dat op de drie hoofdplaatsen der Militaire afdeelingen op Java, te Padang, te Atjeh en ook te Magelang kapi teins der technische intendance optreden als keurmeesters; niet alleen

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 311