297 in de enkele gevallen dat de commissie van arbiters wordt samen geroepen, maar als permanente leden der garnizoens-voedingscommis- siën. Dagelijks bezoeken zij de bakkerijen, slachterijen en c. q. andere verpleeginrichtingen, en zijn zij tegenwoordig bij alle fourageeringen. Alleen op deze wijze is het mogelijk dat zij de op den intendance cursus verkregen theoretische kennis met de practische ervaring van den keurmeester aanvullend, in waarheid deskundigen in zake keuring van levensmiddelen worden. De quaestie van arbitrage zou dan eenigszins anders geregeld moeten worden. Ook moet de technische intendant belast worden met de keuring van alle artikelen, welke ten behoeve van den dienst der Militaire Administratie plaatselijk worden aangeschaft. Voor zooverre voor die leveringen contracten worden gesloten, is hij belast met het ontwerpen der daarbij te stellen voorwaarden. Deze voorwaar den biedt hij den chef der technische intendance ter goedkeuring aan, om daarna door de gewestelijke intendanten te worden gebruikt bij hunne jaarlijks in te dienen voorstellen tot het houden van aanbestedingen. Het sluiten der contracten van levering wenschen wij namelijk, als meer eigenaardig behoorende tot het gebied der comptabiliteit, aan de administratieve intendance over te laten. Eindelijk moet aan dien technischen intendant de bestudeering van de hulpbronnen van zijn gewest worden opgedragen, waartoe hem de gelegenheid moet worden gegeven de afdeeling te bereizen. Deze reizen worden tevens benut voor inspectie's over de wijze van verpleging der troepen op garnizoensplaatsen in de binnenlanden. Hem wordt een luitenant, van den intendance-cursus afkomstig, toegevoegd, met wien hij de keuringen deelt of samen verricht, en die hem daarin vervangt als hij op reis is. De intendant der afdeeling (de administratieve intendant) is als gewestelijk dienstchef zijn korpscommandant, doch wat de uitvoering van zijn dienst betreft, verhoudt hij zich rechtstreeks tot den chef der technische intendance, met dien verstande evenwel, dat hij op last van den gewestelijken intendant, de vereischte keuringen verricht of door den hem toegevoegden luitenant laat verrichten, en dat hij verplicht is hem, desverlangd, in zaken, den verpleegdienst betref fende, te dienen van advies.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 312