299 Aan het hoofd zou moeten geplaatst worden een luitenant- kolonel- of kolonel-intendant, met 1 majoor of luitenant-kolonel en 1 kapitein of majoor onder zijn onmiddellijke bevelen. Yerder voor den gewestelijken dienst 7 kapiteins en de luitenants, die den inten dance-cursus met vrucht hebben doorloopen. Getrouw aan het principe om de technische opleiding niet te bekos tigen voor meer personen, dan men ook werkelijk voor den ver- pleegdienst kan gebruiken, zouden wij de gewestelijke intendanten op de buitenbezittingen willen trekken uit de administratieve inten danten, Wanneer de stof daarvoor aanwezig is, moeten daar even wel luitenants worden geplaatst, die den intendance-cursus hebben doorloopen, en die in dat geval daar ter hoofdplaatse in denzelfden werkkring optreden als de technische intendanten op Java. Een der op het hoofdbureau van den Generalen Staf gedetacheerde intendanten kan van tijd tot tijd worden opgedragen op de buiten bezittingen inspectie te houden over de verpleging van de troepen aldaar. Het is duidelijk dat de tegenwoordige formatie eenige uitbreiding zou behoeven. Feitelijk geldt het hier de hervorming van een dienst, die naar onze overtuiging veel te lang bij het Indische leger is verwaarloosd geworden. In verband met de voorgestelde hervorming zal vau het thans bestaande korps intendanten, bij verandering in een korps administra tieve intendanten, slechts weinig afgenomen kunnen worden. Immers, hoewel die intendance ontheven wordt van een zware taak, die volgens de bestaande voorschriften op haar schouders rust, zal het werk, dat inderdaad door haar verricht wordt, slechts weinig ver minderen. Wij laten echter de hoop niet varen, nog eenmaal van onze comp tabiliteitswet verlost te zullen worden, en tegelijkertijd den invloed onzer Algemeene Rekenkamer weder tot binnen zijn natuurlijke grenzen teruggebracht te zien. Wanneer men slechts streeft naar vereenvou diging der legeradministratie, dan kan op het administratief personeel waarschijnlijk genoeg bezuinigd worden om op te wegen tegen de kosten van het te vormen korps technische intendanten. Bovendien zullen de opleidingskosten der intendanten verminderen, omdat het

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 314