302 leger; men vindt daaronder ook gepensionneerde officieren en com mandanten van volunteer korpsen. 2°. Het Militair Departement Departement van Oorlog). Het algemeen toezicht over dit Departement berust bij bet militaire lid van den Raad van Indië, een luitenant-generaal van bet Britsche leger of van het stafkorps, die, als makende deel uit van het Indisch Gouvernement, niet tot de sterkte van het leger behoort. Onder hem staat als onmiddellijke chef van het Departement een secretaris (gene- raal-majoor) onder wien werkzaam zijn 2 ondersecretarissen (kolonels), 4 assistent-secretarissen (majoors en kapiteins), benevens een groot aantal burgerlijke ambtenaren. De werkzaamheden, welke deze officieren verrichten, kunnen verge leken worden met die van het kabinet van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië, behalve dat alles wat het rechtstreeksch commando over het leger betreft daartoe niet behoort en dat zeer veel van de personeele zaken, die in Nederlandsch-Indië door het Departement van Oorlog worden behandeld, in Britsch-Indië tot de bevoegdheid van den opperbevelhebber, de commandanten van de Hadras- en Bombay legers of van de gouvernementen van beide laatstgenoemde provinciën behooren. Wijders behooren tot het Militair Departement de volgende afdee- lingen of „departments"zooals men deze en de gelijknamige diensten bij het Britsche leger noemt, al welke afdeelingen of diensten betrek king hebben op het gelieele Britsch-Indisch leger. a. Militaire comptabiliteit Accounts Department) (1). Aan het hoofd dezer afdeeling staat de Accountant General in India (luitenant-kolonel) de chef van de militaire comptabiliteit van het Britsch-Indisch leger, die ex officio ondersecretaris voor finan- (1) De officieren van het Accounts dept. kunnen niet vergeleken worden met de kwartiermeesters van het Nederlandsch of van het Nederlandsch-Indisch leger, daar hun dienst een geheel andere is, en alles omvat wat betrekking heeft op de controle van uitgaven, de verstrekking van fondsen en de verificatie van geldelijke en materieele verantwoordingen, van welken aard ook. Yan daar dat Accts. Dept. is vertaald door „Comptabiliteit."

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 317