311 De officieren van den Indian Medical Service zijn voor den genees kundigen dienst van het leger wat de stafkorpsofficieren voor de infanterie en de cavalerie zijn, d w. z. zij doen zooveel mogelijk alleen dienst bij Inlandsche troepen. Zij zijn ingedeeld bij de intendance korpsen en bij de militaire hospitalen voor Inlanders. Bovendien zijn zij belast met den civielen geneeskundigen dienst, zoodat som migen alleen dienst doen bij den troep, anderen alleen eene burger lijke geneeskundige gouvernementsbetrekking bekleeden en weer anderen met beide tegelijk belast zijn, evenals onze officieren van gezondheid van het Nederlandsch-Indisch leger. Evengoed als de officieren van den Medical Staff kunnen de officieren van den Indian Medical Servicewaartoe ook Inlanders behooren, benoemd worden tot Chief Medical officer in een militair district. De leden van het Subordinate Medical Department vormen, zooals de naam aanduidt, eene lagere klasse van geneeskundigen, die ver schillende diensten verrichten, voor welker uitoefening niet de uit gebreide kennis der Europeesche doktoren wordt vereischt. In Calcutta, Madras en Bombay zijn colleges waartoe Europeesche en Inlandsche jongelingen van 16-20 jarigen leeftijd na afgelegd eind examen worden toegelaten, om gedurende drie jaren een zeker pro gramma van genees- en heelkundige en pharmaceutische studiën te doorloopen. De Europeesche élèves zijn voor een klein deel kinderen van mindere militairen en voor een zeer groot gedeelte van gemengd Europeesch en Inlandsch bloed; zij treden na goed volbrachte studiën in de Apothecary Class. De Inlandsche leerlingen vormen na afge legd eindexamen de Hospital Assistant Class en beide klassen te zamen vormen het Subordinate Medical Department. De leden van de Apothecary Class zijn warrant officers, doch in de hoogere graden worden honoraire officiersrangen (tot en met majoor) toegekend. Zij doen zooveel mogelijk dienst bij de Britsche troepen en de voor dezen bestemde ziekeninrichtingen en reconvalescentendepots en zijn belast met het onder toezicht der officieren van gezondheid behandelen van zieken en gereedmaken van medicijnen (1). Britsen-Indisch leger is de officier van gezondheid ook heiast met of ver antwoordelijk voor de bereiding der geneesmiddelen; de naam„Apothecary" heeft daar dus eene geheel andere beteekenis dan het woord „Apotheker" bij ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 326