312 Bij kleine detachementen kunnen zij ook zelfstandig optreden. De Hospital Assistants staan in rang tusschen de Inlandsche officieren en onderofficieren eD verrichten bij de Inlandsche troepen en iu de ziekeninrichtingen voor Inlanders (zoowel voor militairen als voor niet-militairen) ongeveer dezelfde diensten als de Apothecaries bij de Europeesche troepen en hospitalen. Zoo noodig doen de Hospital Assistants ook in laatstgenoemde hospitalen dienst. Het mindere personeel van den Militairen Geneeskundigen Dienst bestaat geheel uit Inlanders. Alle hospitaalsoldaten, bedienden, handlangers, koks enz. vormen te zamen het Army Hospital Native Corps, dat in verschillende detachementen verdeeld is, die onder bevel staan van de Chefs van den Geneeskundigen Dienst in de Miliiaire districten. De officieren van den Medical Staff behooren allen tot één korps, die van den Indian Medical Service zoomede het personeel van het Subordinate Medical Department behooren tot drie afzonderlijke korpsen, één voor Bengalen, één voor Madras en één voor Bombay, die geheel van elkander afgescheiden zijn. Aan het hoofd van de Afdeeling Geneeskundigen Dienst van het Militair Departement staat een Sur geon General (generaal- majoor) van den Indian Medical Servicedie de adviseur is van het Gouvernement in alle zaken den burgerlijken geneeskundigen dienst betreffende. Feitelijk heeft deze opperofficier met den zuiver militairen geneeskundigen dienst van het leger geen bemoeienis en moet de reden van deze aanwezigheid van een burgerlijke afdeeling aan een Militair Departement vermoedelijk alleen gezocht worden in de omstandigheid, dat alle geneesheeren van den Indian Medical Service officieren zijn en als zoodanig onder het Militair Departement ressorteeren. De Surgeon General to the Government of India, zooals de titel is van de hier bedoelde autoriteit, sraat mede aan het hoofd van den Indian Medical Service en het Subordinate Medical Department van Bengalen. Als afdeelingschef is hem toegevoegd een secretaris (kapitein), benevens een officier (luit. kol.) belast met het bijeenver- garen en samenstellen van de noodige geneeskundige statistieken. Ook ressorteeren onder de hier bedoelde Afdeeling twee magazijn meesters (luit. kolonels), een te Calcutta en een te Meean Meer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 327