350 In het jaar eindigende 31 Maart 1893 3886 4442. 1894 Bovenstaande cijfers getuigen voor zichzelve en levere het bewijs, dat niet alleen het doel der Yereeniging meer algemeen bekend wordt, maar ook dat de werkgevers voldaan zijn wat het karakter en gedrag der aanbevolen personen betreft. De regels, die bij de Yereeniging gelden, zijn zeer eenvoudig. Alle mannen en onderofficieren van ieder regiment en eiken tak van dienst, die niet in de gelegenheid zijn zeiven plaatsing te vinden, worden uitgenoodigd de tusschenkomst der Yereeniging in te roepen, waarbij echter op den voorgrond staat, dat niemand plaatsing op de registers krijgen kan, dan diegenen welke goede getuigschriften bezitten. Ook wordt zooveel mogelijk door advertentiën bekend gemaakt, voor welke vakken ieder de meeste geschiktheid heeft. Een belangrijke regel is dezedat noch van de werkgevers, noch van hen, die geplaatst worden, eenige vergoeding of fooi wordt gevorderd. De Yereeniging is enkel een belangeloos tusschenpersoon. De getuigschriften, die bij elk jaarverslag worden gevoegd, getuigen van de zorg, om de werkgevers goed en geheel op de hoogte te stellen. Onder de groote reeks van getuigenissen, waarvan ik kennis nam, bepaal ik mij tot één, en wel van de firma Sampson Co., die in het laatste jaar 92 man, door de Nationale Yereeniging aanbevolen, in dienst nam. Zij schrijft: „Wij hebben het genoegen u hierbij te berichten, dat al de door u aanbevolenen ons ten volle vol doening hebben gegeven." Ik meen te mogen beweren, dat zulke getuigschriften en er zijn er zoo vele, het bewijs leveren, dat door de geheel-onthouding eene in het oog vallende verbetering in het gedrag onzer soldaten gekomen is. Het volgende hoofd, waaronder ik de goede uitkomsten van de Geheel-Onthouders-Yereeniging beschouwen wil, is hare uitwerking op de discipline en degelijkheid van het leger. De degelijkheid van een leger hangt voor een groot deel af van den gezondheidstoestand der soldaten. Zien wij ook op dit puut welke getuigenis wij hebben omtrent de uitwerking van de geheel-onthouding op den gezondheids toestand in het leger. Uit een zorgvuldig en breed opgezet onderzoek over het geheele

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 365