358 Alzoo geschiedt het bij gelijken rang. Beleedigt een mindere zijnen meerdere, dan moet hij, in tegen woordigheid van getuigen, zijne verontschuldigingen maken, na veel voetzoekers vóór de deur van den beleedigde te hebben ontstoken. Beleedigt de meerdere den mindere, dan maakt de eerste zijne excuses, vraagt den mindere en de getuigen ten eten en laat daarna voetzoekers ontsteken. (De comedie of opera is dus dëtn niet aan de orde Voorts heeft een Chinees het recht, om zich te wreken op zijne overspelige vrouw en den overspeler, pris sur le fait. Hij wreekt zich dan op beidendoodde hij slechts den overspeler, dan zou men hem „wegens moord onder verzachtende omstandig heden" doen terechtstaan; doodt hij ze evenwel beiden, dan is de zaak volkomen in orde. IX. Lombokémotie in Patri a Wat heeft het Nederlandsche volk, zoo de voornamen als de kleine luijden, in zijnen geest meegeleefd met den soldaat op Lombok! Wat eene verontwaardiging bij het vernemen van de slachting der onzen op 25 en 26 Augustus, wat eene bezorgdheid omtrent den afloop der voorgenomen strafoefening, wat eene uitgelaten vreugde alom bij het vernemen eerst dat Mataram, daarna dat Tjakranegara vermees- terd en den ouden Vorst gevangen genomen was Vergelijkt men Neerland's geestdrift op straten en pleinen, die wij hebben het zelf medegemaakt in 1874 te aanschouwen viel, toen onze troepen den kraton te Atjeh vermeesterd hadden, met die van 20 jaar later, toen onze eer en goede naam in Lombok zoo glorieus hersteld werden, dan gelijkt in kracht en heerlijkheid de eerste niet op de laatste. Het populair geworden lied „Op naar Lombok, Neerlands zonen weergalmt ook thans nog dagelijks in elke straat van iedere stad en dorp. Geen gehucht, hoe klein ook, dat niet zijn penningske offerde voor het Nationale Fonds. Bij het weemoedig nastaren der gevallen offers, waaronder zoo velen van kostelijke waarde, heeft de Lombokoorlog in elk geval

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 373