BOEKBEOORDEELING. Zakboekje voor de bezettingstroepen, in het bijzonder voor de officieren en het kader van de vestingartillerie, de bezettingsbatal jons der infanterie, de schutterijen en het reservekader, samengesteld door A. N. J. Fabius, kapitein der artillerie. Amsterdam, van Holkema en Warendorf, 1894. Bovengenoemd werkje bevat eene menigte beknopte en toch duidelijke gegevens en maakt, zoowel wat inhoud als inrichting betreft, een over het algemeen gunstigen indruk. Het ligt niet op onzen weg om de volledigheid van den inhoud te bespreken. Meer bevoegde beoordeelaars zullen de leemten, die het werkje nog mocht bevatten, weten op te sporen, en, naar wij voor de gebruikers hopen, aangeven. Daarmede wordt niets te kort gedaan aan het goede en omvangrijke werk, door den schrijver verricht, integendeel. Wij hebben echter bezwaar tegen den aanhef en de slotalinea van het voorbericht. Wij vreezen n. 1. dat dit zakboekje niet handig zal zijn in het gebruik voor het kader, voor wien het uit den aard der zaak veel te uitgebreid is. O. i. kan men geen doelmatig zakboekje maken, dat te gelijk voor officieren en kader bruikbaar is, ook omdat de eischen van samenstelling verschillend zijn, voornamelijk wat betreft de beknoptheid bij het ver melden van de meeste zaken. Ook kan een goed zakboekje niet tot grondslag van het onderricht dienen, zooals de schrijver zich ten opzichte van het zijne vleit, want het dient alleen om het geheugen te hulp te komen, en daarop ingericht zal het voor dat nevendoel weinig bruikbaar blijken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 375