EEK EK AKDER OVER OKS STELSEL VAK VERDEDIGIKG. Eene zeer delicate zaak is het, in een publiek geschrift over ons verdedigingsstelsel te gaan schrijven, aangezien men zoo vaak voor het vraagstuk staat, of in 's lands belang het niet beter ware dit en dat te verzwijgen. Nu echter de geschiedenis van ons verdedigingsstelsel nog voor zoo vele officieren een gesloten boek is en ons dezer dagen eene studie over dat onderwerp in handen kwam van een sedert overleden, arbeidzaam, intelligent officier, terwijl deze studie - wel gewogen - naar onze meening niets bevat, wat niet elk officier van het Indisch leger zou mogen weten, achten wij het eene nuttige zaak aan die studie bij deze openbaarheid te geven. Op den inhoud zal door menig lezer wellicht iets aan te merken zijn, verreweg de meesten zullen er altijd wat uit kunnen leeren. Zij luidt 1. Geschiedenis der ontwikkeling van het bestaande stelsel van verdediging. Ten tijde der Oost-Indische compagnie werden bij alle belangrijke plaatsen, alwaar men zich vestigde, fortjes opgeworpen, die tot bescher ming tegen binnen-en buitenlandsche vijanden en tevens tot woon plaatsen onzer ambtenaren moesten dienen. Deze wijze van verde diging had echter eene geheele versnippering van de krijgsmacht en verbazende geldelijke uitgaven ten gevolge. Uit dien hoofde was reeds in 1797 de Gouverneur-Generaal van Overstraten er op bedacht, een ander stelsel in te voeren, waarin Java, als het gewichtigste eiland, het middelpunt van verdediging van den geheelen Archipel tegen een Europeeschen vijand zoude zijn. De korte tijd van zijn beheer, gevoegd bij de moeilijke omstandigheden, waarin onze bezit- Dl. I, 1895. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 386