373 Daar men nu over geen voldoende macht beschikken kan, om overal sterk te zijn, besloot men tot het volgende. Getrouw aan het beginsel, dat Java in de binnenlanden moet ver dedigd worden, koos men daartoe de binnenlanden van Midden-Java. Men ging over tot het bouwen van de vesting Willem I, ter plaatse waar de weg, die van Semarang naar de Yorstenlanden leidt, zich in twee takken splitst, die naar Solo en Djokja voeren. Dit punt toch had men reeds tijdens den opstand van Dipo Ne- goro leeren kennen als uitnemend geschikt om er troepen gereed te houden, die zoowel naar de eene als naar de andere zijde konden oprukken. Deze vesting heeft vier fronten, waarvan er drie gedekt zijn door eene niet af te tappen inundatie, het 4e front wordt buitengewoon sterk geacht. Zij is voorts ruim voorzien van bomvrije geschutstanden, magazijnen en logementen en bestemd tot hoofddepöt van ons mobiel leger in Midden-Java. Ten Zuiden van Willem I werd voorts bij Banjoe-Biroe in het dal van Ambarawa eene verschanste stelling of reduit voor een leger te velde ingericht. Deze wordt ten Oosten begrensd door een vrij uitgestrekt moeras de Rawa Pening ten Noorden door de onder waterzetting ten Zuiden van Willem I, ten Zuiden door de steile en zeer verbrokkelde hellingen van den Telemoyo en ten Westen door het weinig begaanbaar gebergte. Ten Oosten levert de rivier de Toentang uitmuntende stellingen, om den vijand te beletten het dal van Ambarawa te omtrekken en over Salatiga de Yorstenlanden binnen te dringen. Op grond van een en ander is de stelling in het dal van Ambarawa eene der schoonste, die de natuur ons op Java aanbiedt. Gelukt het den vijand niettemin haar te forceeren, dan blijft het leger nog altijd de gelegenheid open, om hetzij op Tjilatjap of Batavia, hetzij op Soerabaja terug te trekken. Het was evenwel niet genoeg in Midden-Java zulk eene uitmun tende stelling te bezitten, men diende ook zeker te zijn, dat zij door den vijand zou worden opgezocht en aangevallen. Die zekerheid zoude verkregen worden door Batavia al zijn gewicht te ontnemen en het te maken tot eene plaats van ondergeschikt belang. De hoofdzetel der Regeering en alle takken van Algemeen Bestuur

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 390