384 uiteenloopend geweest, dat een door allen als goed erkend stelsel nimmer bestaan heeft. Gedurende circa 80 jaar heeft men over dat onderwerp gehaspeld, de een wilde dit, de ander dat. Een zekere Vlootvoogd 't is nog zoo héél lang niet geleden meende niet minder voor de verdediging noodig te hebben dan 20 ramschepen, een ander begrootte het in staat van verdediging stellen van het etablissement te Soerabaja wij bedoelen het marine eta blissement op10 000 000 gulden. De eene Legercommandant wilde den bestuurszetel te Buitenzorg houden, de ander dien in Midden-Java, een derde in de Preanger- Regentschappen, een vierde in Bagelen hebben. Wilde de eene Gouverneur-Generaal alleen rekening gehouden hebben met wat er tegen een coup de main van den vijand viel te doen, een ander wenschte onze verdediging gebaseerd te zien op eenen wel doordachten, volledig uitgerusten, maanden te voren be raamden vijandelijken aanval. Was de commissaris-generaal van den Bosch er voor den bestuurs zetel over te brengen naar Kadoe, nabij Kajoe-Piring, de generaal van der Wijck was voor de Vorstenlanden en wel nabij Kedjiwang of nabij Prambanan, terwijl de generaal von Gagern Poerworedjo beter achtte en Rochussen in het geheel van geene verplaatsing weten wilde. In 1853 werd ten slotte daaromtrent door het opperbestuur uit gemaakt, dat er aan eene verplaatsing van den bestuurszetel zoolang het vrede was niet langer moest worden gedacht en dat men dien zetel alleen tijdelijk zou mogen verplaatsen, als er oorlog kwam. De Gouverneur-Generaal zou dan als het zoo ver kwam maar moeten uitmaken, waarheen hij trekken zou, naar Poerworedjo) Djokja of Solo. Was nu wèl uitgemaakt, dat die verplaatsing tijdelijk mocht plaats vinden, eene andere zaak was het, om die tijdelijke beweging ook tijdig te bewerkstelligen. Eene tijdelijke verplaatsing in oorlogstijd toch was, althans in der Javanen oog, eene vlucht, ze moest dus geschieden vóór de oorlog aan de deur stond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 401