419 Aan dit beginsel zijn twee voordeelen verbonden en wel: a. Men schiet zich vlugger in. b. Men zal er vaak voor behoed worden eene opzethoogte te verlaten, die veel kans heeft, vrij goed te zijn. Heeft men bijvoorbeeld met eene zekere opzethoogte een -f- schot gekregen, dan kan men uit deze uitkomst geene andere gevolgtrekking afleiden omtrent de ligging van het gemiddeld trefpunt dier opzethoogte, dan dat het waarschijnlijk achter het doel is gelegen. Het kan er echter even goed op kleinen als op zeer grooten afstand achter gelegen zijn, eene grens is niet te bepalenwel weet men dat het niet meer dan twee maal de LS50 vóór het doel ligt, want anders zou er geen -j- schot verkregen zijn. Had men echter met eene kleinere opzethoogte te voren een schot verkregen, dan kan men al veel meer afleiden omtrent de ligging van het gemiddeld trefpunt der laatst gebezigde opzethoogte. Men weet namelijk, dat het gemiddeld trefpunt behoorende bij de opzet hoogte, waarmede een schot is verkregen, zeker niet verder achter het doel kan liggen dan tweemaal de LS60, en dat behoorende bij de grootere opzethoogte dus niet verder dan tweemaal de LSs0 -j- het verschil der afstanden van de beide opzethoogten. Hoe kleiner het verschil wordt, hoe meer waarde men aan de grootste opzethoogte kan hechten. Omgekeerd heeft ook het feit, dat met de grootste OH een -j- schot is verkregen, invloed op de waarde die men aan de kleinste kan hechten. Wordt het verschil der OHn zeer klein, dan wordt die invloed zóó groot, dat het, als men de ligging van het gemiddeld trefpunt van één der opzethoogten wil weten, veel nauwkeuriger zou zijn, om niet alleen acht te slaan op de schoten die werkelijk met die opzethoogte zijn gedaan, doch aan te nemen dat voor alle schoten die opzethoogte is gebezigd, Heeft men bv. twee opzethoogten, die 10 M. verschillen, en met de kleinste drie schoten, met de grootste één schot en 4 -f- schoten verkregen, terwijl de LSB0 van het kanon, waarmede gevuurd wordt 25 M. is, dan is het, om de ligging van het gemiddeld trefpunt van de grootste opzethoogte te leeren kennen, veel nauwkeuriger om te redeneeren als volgt:

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 436