- 434 het als urgent, dat andermaal de teugels van het civiel en militair gezag in één hand werden gelegd en dat zoolang aan dezen billij ken eisch niet zou voldaan zijn, de Regeering er niet op zoude mogen rekenen, dat steeds de troepen van het leger met den gewenschten klem en spoed tegen den vijand zouden ingaan. De militaire bevelhebber toch kon niet worden geacht, volkomen op de hoogte der zaken te zijn, wanneer hij niet tevens met het burgerlijk gezag bekleed was. Zooals bijvoorbeeld nu de zaken stonden, kreeg de militaire com mandant slechts een extract van de politieke verslagen, die de gou verneur aan de Indische Regeering zond en bleek het den kolonel nu en dan uit hetgeen hij uit de Javacourant las, dat hem wel eens de kennis onthouden werd omtrent dingen, die hij inderdaad behoorde te kennen. De scheiding van het burgerlijk en militair gezag had bovendien nog meerdere nadeelen, onder anderen, dat bij voorbereiding van excursiën de zoo noodige geheimhouding meer gevaar liep dan anders. Voorafgaande bespreking, meestal zelfs correspondentie tusschen gouverneur en militairen commandant, leidden er somwijlen toe, dat de vijand naar het scheen, nog eerder dan de uitrukkende troep wist, wat er gaande was. Zoo vond de troep, die den 31en Mei 1882 moest uitrukken om eenige gijzelaars op te vatten, de daartoe aangewezen kampongs nage noeg geheel door de mannelijke bevolking verlaten; de Atjehers wis ten er blijkbaar alles af, wat de companie kwam doen. Geheel anders was dit in de dagen van onzen generaal Pel, wiens voortdurend succes voor een zeer groot deel alleen hieraan lag, dat niemand buiten hem wist, waar de troepen heen zouden gaan en wat men op het oog had. Zoolang de tot uitrukken gereedstaande troepen niet onder de wapenen stonden, wist vaak geen zijner bataljonscommandanten, wat de generaal in het schild voer en in den regel trok Pel daaruit het voordeel, dat hij ook den vijand verraste. Om afdoende verbetering in den toestand te Atjeh te weeg te brengen, vond kolonel Haus bij het vereenigen van het militair en

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 451