439 Nederland heeft Lombok bestraft èn voor zijne vroegere handelingen èn voor het later gepleegd verraad; de straf bestaat gedeeltelijk in confiscatie van fondsen, kostbaarheden enz., die zoo mogelijk de onkosten der expeditie moeten dekken. Als beschaafde staat en als koloniale mogendheid, rijk aan ervaring, zal Nederland er natuurlijk niet toe overgaan de Lomboksche bevolking uit te zuigen of buitensporige lasten op te leggen, dat behoeft geen nader betoog. Overigens laat het mij koud of de veroverde schat particulier- of staatsbezit is, of wat op het stuk van buit het zoogenaamd oorlogsrecht der beschaafde staten leeraart. Ik stel mij echter eene andere vraag, die ik van verschillende zijden, en niet door les premiers venus, hoorde opperen, namelijk komt niet een gedeelte van den buit aan de troepen toe? Dat is natuurlijk geen quaestie van volkenrechtelijken, maar van staatsrechte lijken aard, van inwendige huishouding. Bestaan daaromtrent in Indië nog oude bepalingen? Een zaak staat vast, en wel dat in vroegere jaren, zij het misschien ook al lang geleden, in Indië, evenals in alle andere landen, een gedeelte van den buit aan de troepen werd afgestaan de verdeeling werd, soms naar bepaalde voorschriften, aan 't eind van den krijg geregeld. Dat in Indië die gewoonte in onbruik is geraakt, moet naar alle waarschijnlijkheid aan de omstandigheid worden toegeschre ven, dat de buit meestal niet veel beteekende. Iutusschen sommigen weten zich nog te herinneren, dat b. v. een paard, op den vijand veroverd, beschouwd werd als buit, toebehoorende aan het bataljon. Zou men thans de oude gewoonte weêr niet in eere moeten her stellen? Zij heeft toch hare rechtskracht niet verloren, omdat zij, om verklaarbare redenen, gedurende een betrekkelijk korten tijd in vergetelheid is geraakt. Bij andere staten wordt nog immer een gedeelte van den buit aan de troepen toegekend. Al de staten van Europa, ook Nederland, verdeelen een part van de „prise" tusschen de bemanning van het oorlogschip. De generaal-majoor J. C. C. den Beer Poortugael zegt in zijn bekend werk over oorlogsrecht: r In tusschen bepaalt de staat ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 456