441 „Ces diverses dispositions s'appliqueut a tout detachement isole „qui fait une prise." (1) In den aanhef van het art. 219 wordt gesproken van „partisans". Tot toelichting diene, dat hier niet bedoeld worden franc-tireurs, zoo als wij ze in den oorlog 187071 gekend hebben. De ondervinding heeft Frankrijk geleerd dat hun optreden weinig uithaalt, zoodat zelfs de wet van 27 Juli 1872 het organiseeren van onregelmatige korpsen verbiedt. Uit art. 215 van het Fraosche velddienstvoorschrift blijkt, dat men onder „partisans" verstaan moet soldaten van het werkelijke leger, die deel uitmaken van zelfstandige detachementen, welke door den generaal en chef uitgezonden worden om den kleinen coilog te voeren. Is de buit niet behaald door „partisans" of door een „detachement isolé" (zie de laatsSe alinea van art. 219), dan schijnt door het leger bestuur de verdeeling nader vastgesteld te worden, waarbij dan tot richtsnoer dienen ordonnantiën dateerende van het jaar 1790 ofdaar- omstreeks. Volgens berichten, die, mijns inziens, echter nader bevestigd dienen te worden, zou aan de troepen te Dahomey onmiddellijk een zeker part van de „prise" uitbetaald zijn. Ook is het aan geen twijfel onderhevig, dat na den krijg 1870— 1871 door de Duitsche Regeering, als gevolg van den veroverden buit, belangrijke dotaties zijn gedaan aan generaals en troepenkorpseo. Pruisen eischte in het jaar 1866 een bepaalde som gelds, teneinde invaiiede militairen, weduwen en weezen te ondersteunen. In Noord-Amerika is het congres belast met de verdeeling van den buit; in twijfelachtige gevallen beslist de President der Republiek in zijne hoedanigheid van opperbevelhebber der land- en zeemacht In Engeland behoort de buit, behaald in zee- of landoorlog, in be ginsel aau de kroon; in de practijk wordt zeker part, volgens de betreffende reglementen (naar ik meen van het jaar 1840 of daarom trent), afgestaan aan de overwinnaars. Calvo zegt in zijn standaardwerk: „Mais a qui, de 1 Etat ou de (1) Het verbaast mij dat het reglement voortdurend spreekt van „prise". Volgens de ge bruikelijke terminalogie is „prise" buit in dea zeeoorlog; „butin" buit in den krijg te land.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 458