444 56. Mededeelingen over de bekwaamheid in de stenographie, welke bij het examen door punten wordt aangegeven, worden op verzoek „van den Generaal Diiecteur van het Militair Onderwijs bericht.'' In aansluiting aan bovenstaand bericht is het mij aangenaam thans de gelegenheid te hebben, om eenige woorden aan het stenographische schrift, systeem Stolze Werij, te wijden. Het is hier niet de plaats om stil te staan bij de voordeelen, verbonden aan de kennis van het een of ander stenographisch schrijfsysteem. Die voordeelen zijn voor officieren in menig militair tijdschrift ontwikkeld. Evenmin is het mijne bedoeling om het systeem boven eenig ander systeem aau te prijzen en wel te meer niet, omdat ik uitsluitend met het systeem Stolze Werij bekend ben. Een andere zaak is echter, dat ik de aandacht van de officieren van het Neder- landsch-Iudische Leger vestigen wil op het snelkortschrift, dat alhier nog zoo weinig beoefenaars kent. Ik kan dit niet beter doen, dan mijn persoonlijke ondervinding op dit gebied mede te deeleu. Gedurende het cursusjaar 1892 98 (November-Mei) aau de Hoogere Krijgsschool werd aldaar op last van Zjne Excellentie den Minister van Oorlog door den Heer Werij een cursus gehouden in de steno graphie volgens het systeem Stolze Werij. Aan ons, Indische officieren, was toen eveneens verzocht of wij lust gevoelden dezen vrij willigen cursus mede te maken, doch niet tegenstaande velen onzer zich daarvoor aanmeldden, kon dit plan niet doorgaan, le omdat de Hollandsche officieren voorgingen er was slechts een beperkt aantal plaatsen en de uitgaaf werd betaald door het Nederlandsch Departement van Oorlog; 2° omdat ons zeer druk pro gramma van lesuren het door tal van omstandigheden onmogelijk maakte, dat wij bij genoemden cursus kouden aanwezig zijn. Ik besloot toen door eigen oefening mij het systeem eigen te maken, waar ik eerst tijd toe kon vinden na afloop van bet cursusjaar tijdens mijn detacheering bij het Regiment Grenadiers en Jagers. Niettegenstaande mijn vrij drukken dienst bij genoemd Regimenten onder het uitwerken van enkele opdrachten door, besloot ik vast één uur per dag voor mijn doel af ie zonderen. Door dit vol te houden, kon ik zeggen na 3 maanden het systeem volledig te keonen en alles te kunnen schrijven, al was het nog weinig vlugger dan gewoon schrift. Ik ben er mij toen direct van

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 461