448 Doch Moltke had zooals de geschiedschrijver aanteekent de velerlei gevallen, waarin Pruisen tegenover Saksen, Beiieren, "VYur- temberg enz. zou kunnen komen te staan, voorzien en op al die ouder scheiden gevallen zijne bevelen gericht. Moltke stond dus gereed. Zóó nu ook kan Nederland in elk geval er mee beginnen, zich het meest waarschijnlijke geval in te denken, dat bij eenen aanval op Java van buiten de Javaan zich onzijdig zal houden, zooge naamd de kat uit den boom kijkende, wie zich de sterkste toonen zal. Dat het Inlandsch element in zijn geheel zich tegen ons keeren zoude, achten wij bepaald ongerijmd. Doch wel mag mede als mogelijk worden ondersteld eenige passieve, desnoods actieve tegenwerking op het terrein van onze operatiëneen geval, waaromtrent nu eenmaal niet te bepalen ;s, wat daartegen te doen. In den oorlog trouwens valt ten allen tijde met zoovele verander lijke factoren rekening te houden, dat de hier bedoelde x de geest van de Javaansche bevolking er nog wel bijgevoegd kan worden, zonder nu juist alleen daarom zich er van te gaan onthouden, een stelsel van verdediging aan te nemen. Een verdedigingsstelsel is geene wiskunstige formule, maar een met de noodige élasticiteit aangenomen stel „begrippen, hoe en waar eventueel zich tegenover den vijand te stellen". Als men, om ons te verduidelijken, aanneemt, dat bij eeren aan val op Java ons leger zich in de Kadoe dan wel nabij Bandong zal concentreeren, dat men niet Soerabaja doch Tjilatjap a's vlucht- haven zal dekken, dat men ter wille der centrale verdediging Soera baja geheel loslaten zal, dan wel om hare strategische waarde minstens een 3000 man er legeren zal, dan heeft naar onze bescheiden meening dat alles weinig of niets te maken met de toch nimmer te beantwoor den vraag, hoe in de toekomst de Javaan zich bij dit alles houden zal. Een door ons bedoeld verdedigingsstelsel is dan wel niet, om kapitein Koster's woord te herhalen een voor alle omstandigheden betrouwbaar stelsel, doch minstens genomen dan toch in elk geval een stelsel, dat eene vruchtbare verdediging zal ten goede komen, evenals het achterwege doen blijven van een ontwerp van verdedi ging de verwarring in oorlogstijd ten top zal voeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 465