449 Zou voorts eene verovering van Nederlandsch-Indië wel zoo ondenk baar zijn? Dat ondenkbare in vollen vredestijd speelt grillig met de naakte feiten, die de oorlog te aanschouwen geeft. Ondenkbaar voor iederen Franschman met zijn „pas une pièce de nos forteresses, pas une pouce de notre territoire" was het, dat hij binnen eenige weken gedwongen werd twee rijke provinciën aan zijnen vijand over te geven. Ondenkbaar wellicht voor den Chinees zal binnen eenige weken tijds Japan hem dwingen tot een verdrag, dat hij heden ten dage nog als schandelijk zou brandmerken. Bij het aanwezen nu van zooveel explosieve stof in de Europee- sche kabinetten en van eene enkele groote mogendheid, die reden heeft tuk op onze koloniën te zijn, achten wij het niet ondenkbaar, dat Nederland eens op nieuw onderga, kan het zijn, volgens begeerte van den overwinnaar, met zijne koloniën incluis. Zouden wij dan in Nederlandsch-Indië eenvoudig hierop ja en amen moeten zeggen? Of zou het ons meer betamen, ons met alle kracht tegen zulk een „inslokken" te verzetten en derhalve met de daad toonen, dat de sleutels van Nederlandsch-Indië niet in Nederland, maar wel degelijk op Java zelf bewaard liggen Wanneer Nederland alzoo mocht tenondergaan in de Europeesche Statenrij, dan is het een dure plicht van eiken Nederlander, het er slechts voor te houden, dat de verovering tijdelijk is, dat redres mo gelijk zij. Ons rampspoedig jaar 1795 geeft ons Nederlanders! daaromtrent veel te leeren. Met het hiervoren bedoeld denkbeeld voor oogen, moet Nederlandsch-Indië Nederlandsch grondgebied blijven, tot zoo lang de overwinnaar ons in Indië niet zelf zal onderworpen hebben. De Hollandsche vlag blijve dus te Batavia waaien, al ziet men ze niet meer in Amsterdam wapperen. Deze gevoelens waren die van onzen Minister van Koloniën ten jare 1870, toen Zijne Excellentie (zie de Waal „Onze Indische Finan ciën) aan den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië naar aanleiding van het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog schreef Dl. I, 1895. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 466