461 wijlen den generaal van Swieten bij de begrafenis van zijn vriend den generaal Kroesen gesproken (1), is er geen reden om aan die juistheid te twijfelen, dan schijnt de laatste den wrevel, wellicht opgewekt door eene minder juiste opvatting van het artikel van den generaal van Swieten, spoedig te zijn vergeten en de gene raal Kroesen toen geen wrok meer te hebben gekoesterd, over het eerst door hem zoo gewraakte artikel in het Tijdschrift voor Neder- landsch-Indië. Anders was het in Indië. Voor hen, die door hunne inblazingen en adviezen wellicht de hoofdoorzaak waren geweest van het ver schijnen van „Protest," en het waren er waarschijnlijk velen, was het eene groote teleurstelling den generaal van Swieten terug te moeten zien als opperbevelhebber der 2e expeditie tegen Atjeh. Van daar tegenwerking, critiek en wat niet al meer. Mijns inziens heeft dan ook „Protest" een grooten invloed uitgeoefend op de latere oppositie tegen den opperbevelhebber der 2e expeditie. Waarschijnlijk zou die oppositie zich niet, of ten minste op een vrij wat billijker wijze, geopenbaard hebben, wanneer de generaal Kroesen niet zoo spoedig was overleden, en nog van zijn invloed had kunnen gebruik maken, om de tegenstanders van den generaal van Swieten aan het verstand te brengen, hoe deerlijk zij dwaalden. Ook daarom valt het te betreuren, dat die steeds met goede bedoelingen ten op zichte van het Indische leger bezield geweest zijnde, en daarin zoo veel goeds gesticht hebbende generaal Kroesen, wiens levensbeschrij ving in de Indiër van 30 Juni 1878 van mij afkomstig is, zoo vroeg aan het vaderland en de zijnen werd ontrukt. In „Protest" werd met zoovele woorden betoogd, dat de rietslagen bij de korpsen niet konden worden ontbeerd, en werden de afschaffings genootschappen in het leger verdacht en bespottelijk gemaakt. EnnuP (1) In het I. M. T. No. 1 en 2 van 1875, vindt men een opstel, zeer zeker van den toenmaligen redaoteur, den heer B. B. Kielstra, en gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den luitenant-generaal W. E. Kroesen. Daarin leest men op blaz. 8: „Op den „22en Juni 1873, bij het nemen van een bad te Seheveningen, werd de brave generaal „door eene beroerte getroffen, die hem na weinige uren van het wereldtooneel deed „scheiden. De in aotiviteit herstelde luitenant-generaal van Swieten bracht bij deter „aarde bestelling in gevoelvolle woorden de vele verdiensten van den generaal Kroesen „in herinnering."

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 478