37 eigendom en de uitgaven, die hij in het belang van zjjn rijk noodig acht, worden, wanneer hij ten minste zijne ondergeschikte hoofden niet daarmede belast, gedaan uit zijn kas. De eigendommen van den vorst zijn dus die van den Staat en omgekeerd. Een tweede onderscheid dat het moderne volkenrecht maakt, is dat tusschen de roerende en onroerende goederen van den Staat. Daar wij hier echter speciaal het geld en de kostbaarheden van den vorst op het oog hebben, kunnen wij de bepalingen en de heer- scheude begrippen omtrent het annexatierecht van onroerende goe deren hier geheel buiten beschouwing laten. Omtrent de meeningen die betreffende het buitrecht van de roerende goederen van een Staat bestaan, kunnen wij het beste zekerheid ver krijgen wanneer wij de verhandelingen van de Brusselsche Conferentie in 1874 naslaan. Op deze conferentie, die op voorstel van de Russische regeering plaats had, ten einde te beraadslagen over een „Projet d'une con vention internationale concernant les lois et coutumes de la guerre" en waarbij alle Europeesche Staten vertegenwoordigd waren, kwam men na langdurige discussiën tot den volgenden in art. 6 omschre ven tekst: „Het Leger dat een grondgebied bezet, zal zich slechts meester „mogen maken van de contante gelden, de fondsen en de verhan delbare waarden, welke den Staat in eigendom toebehooren, alsmede „van de wapendepóts, de transportmiddelen, magazijnen en voorraden „en in het algemeen van alle roerende goederen welke tot den oorlog „kunnen dienen." „Het materieel der spoorwegen, de landtelegrafen, de stoom- en „andere schepen, voor zooverre zij niet in gevallen verkeeren „beheerscht door het maritiem recht, zoomede de wapendepóts en in „het algemeen alle soorten van oorlogsmunitie, zijn, al zijn zij in het „bezit van maatschappijen of van bijzondere personen, natuurlijke „middelen om de oorlogsoperatiën te vergemakkelijken, zoodat zij door „het occupatieleger niet ter beschikking van den vijand kunnen worden „gelaten. Het in bezit genomen materieel der spoorwegen, de land telegrafen en de schepen zullen bij den vrede worden teruggegeven."

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 48